עץ חג המולד בעזה, דצמבר 2019. צילום: מחמוד אז'ור, apa
עץ חג המולד בעזה, דצמבר 2019. צילום: מחמוד אז’ור, apa

9 בדצמבר, 2019. קהילת הנוצרים בעזה מונה כאלף בני אדם. פעמיים בשנה, בחג המולד ובחג הפסחא, מפרסם מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ”ש) הקצאה שרירותית של מכסות “היתרי חג”, שמאפשרים לנוצרים בגדה המערבית ובעזה לחגוג בחוג המשפחה המחולקת בין חלקי הטריטוריה הפלסטינית, ולבקר באתרים הקדושים לנצרות, בבית לחם, נצרת, ירושלים ובמקומות נוספים. קורה גם שאינו מקצה היתרים כאלה כלל, או שהוא מנפיק היתרים רק לחלק מבני המשפחה.

למרות הצורך להיערך מראש לימי החג ולנסיעות, וחרף העובדה שתאריכי החגים ידועים, מתפ”ש נוטה להתמהמה עם פרסום הקצאת ההיתרים עד לרגע האחרון, וקרה לא פעם שאף פרסם אותה לאחר החג. רק לאחר פרסום ההקצאות ו”ההקלות” שעליהן מחליט משרד הביטחון, יחל הליך הבדיקה הפרטנית של המבקשים לנוע, מה שידרוש זמן נוסף, וממילא יתקצר הזמן שבו אפשר לערער על החלטות.

פעמיים בשנה מתריע גישה כי יש להיערך להנפקת ההיתרים מבעוד מועד. ב-7 בנובמבר שלח “גישה” תזכורת בעניין למתפ”ש, שבתגובה השיב כי הדברים יפורסמו וכי “נעשה מאמץ לוודא כי הפרסום ייעשה מראש, על מנת שהתושבים יעודכנו ויוכלו להגיש בקשות בזמן”. מאז חלפו יותר משלושה שבועות. ב-4 בדצמבר שלח “גישה” מכתב למשרד הביטחון בדרישה לפרסום החלטת השר בנוגע לחג.

חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן פנתה הבוקר לסגן שר הביטחון, אבי דיכטר, בדרישה שהמשרד יפרסם בהקדם את הצעדים לרגל החג. תומא-סלימאן דרשה בפנייתה גם כי בניגוד לשנים קודמות, הפעם לא יפוצלו משפחות כך שרק חלק מבני המשפחה יקבלו היתרי מעבר.

הזכות לחופש תנועה, כמו הזכויות לחופש הפולחן ולחיי משפחה, מוקנות לכל אדם. ישראל ממשיכה למסגר את היתרי היציאה בתקופת החגים לא כזכות אלא כ”מחווה של רצון טוב”. בפועל, ההיתר, או מניעתו, משמשים לא פעם כאמצעי לחץ על הפלסטינים החיים תחת שליטה ישראלית. הזלזול המתמשך בצרכי האוכלוסיה מסמן מגמה של הגבלה נוספת באפשרות לנוע בין חלקי הטריטוריה הפלסטינית, פגיעה בזכות לחופש דת ובזכות לחיי משפחה, והחרפה במדיניות הבידול של ישראל.