אף מילה על ביטחון. צילום: אימאן מוחמד
אף מילה על ביטחון. צילום: אימאן מוחמד

לאחר שנים של איסור מוחלט, משלהי 2014 ישראל מאפשרת שיווק סחורה מעזה בגדה המערבית. האישור ניתן תחילה לסחורה חקלאית בלבד, אולם הורחב גם לסחורה שאינה חקלאית, כגון ריהוט וטקסטיל. בניסיון להבין איך מחליט מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ”ש) לאיזו סחורה מותר לצאת מעזה, שלחנו בקשת חופש מידע בנושא. בסוף מרץ קיבלנו מהמתפ”ש תשובה ארוכה, מפורטת ומפתיעה, שניתן לקרוא במלואה כאן.

ראשית, כדאי לשים לב שאין בכל התשובה הזו אף מילה על ביטחון. רק לפני שנה, כאשר דובר על שיווק סחורה מעזה בגדה, “ביטחון” היתה מילת המפתח. שר הביטחון, משה יעלון, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, היו מוכנים להיכנס לעימות דיפלומטי עם ממשלת הולנד בנושא, בטענה שלא ניתן לאפשר שיווק סחורה מעזה בגדה מטעמים ביטחוניים. כיום, לאחר שישראל התירה כבר שיווק סחורה מעזה בגדה ואפילו מעט סחורה חקלאית בשטחה, השיקולים הביטחוניים נדחקו לקרן זווית (או, למצער, נעלמו מתשובת המתפ”ש).

למרות אורכה המרשים, התשובה לא באמת עונה על השאלה. עם זאת, היא עדיין מרתקת: עולה ממנה, למשל, כי בין השיקולים שמנחים את מתפ”ש מופיעים גם “אפשרות הייצור, הביקוש וההיצע בשווקים הרלוונטיים – שוק המקור ושוק היעד” (סעיף ה’). כלומר, במתפ”ש טוענים שבטרם מחליטים האם לסחורה מותר להימכר בגדה הם עורכים סקירה כלכלית של השווקים בגדה, של הפוטנציאל הכלכלי של הסחורה ושל יכולתו של היצרן ברצועה לעמוד ביעדים שהציב לעצמו.

האם במתפ”ש, יחידה במשרד הביטחון שבראשה אלוף בצה”ל, יש מחלקה לתכנון כלכלי שעוסקת בבחינת השווקים בעזה ובגדה? האם כלכלני משרד הביטחון יסרבו לאשר העברת סחורה במקרה שהביקוש קטן מההיצע ב”שווקים הרלוונטיים”? כל כמה זמן עורכים במתפ”ש סקירה של “השווקים הרלוונטיים” ובאלו כלים? מי מינה אותם לנהל רגולציה של השוק הפנים פלסטיני? עשר שנים לאחר יישום תוכנית ההתנתקות מתברר שמשרד הביטחון הוא שמחליט איך יראה המאזן החודשי של יזם פרטי מן המניין ברצועת עזה.