הדייג מוחמד בכר עם בתו. דייגי עזה הכריזו על שביתה של יומיים לזכרו
הדייג מוחמד בכר עם בתו. דייגי עזה הכריזו על שביתת במחאה של יומיים

17 במאי, 2017. איחוד הדייגים בעזה הודיע על שביתה של יומיים. הדייגים לא יצאו לים לאות מחאה והזדהות עם הדייג מוחמד בכר, 28, שמת שלשום מפצעיו, לאחר שנורה מסירה של חיל הים הישראלי, כך דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים. פרט לו נעצרו עוד שישה דייגים, בשתי תקריות שונות. הדייגים מתכננים עוד פעולות מחאה, בהן כנס שיעסוק במגבלות החמורות ובסכנות שבהן הם נתונים.

בשבוע שעבר התרענו על השיטות שבהן נוקט חיל הים כדי לאכוף את גבולות המתחם שישראל מתירה, בהן ירי, שהופך את הדיג למלאכה מסוכנת ביותר. לפי נתוני ארגון זכויות האדם הפלסטיני אל-מיזאן, מאז תחילת השנה ועד לשבוע שעבר נעצרו 14 דייגים, חמישה נפצעו ואחד נהרג, עד שלשום.

מאז 3 במאי, הרשויות הישראליות הודיעו על הגדלת מרחב הדיג – באופן זמני – משישה לתשעה מייל ימי מול החופים שדרומית לוואדי עזה. דייגים דיווחו שהדבר עשוי להגדיל את מגוון הדגה, אך לא בהכרח את סדר הגודל של השלל. הרווח שהם עשויים להפיק בוודאי שאינו שווה סכנת חיים, ואכיפת המגבלה, גם אם יש חשד שמפרים אותה, אינה מצדיקה ירי חי כלפי מי שאינם מהווים סכנה.

המגבלות של מרחב הדיג פוגעת בפרנסה של אלפי דייגים בעזה ובמה שמסורתית היה אחד המקצועות החשובים ברצועה. השליטה, הזאת ואחרות, שישראל מפגינה מביאה עמה אחריות, בין היתר גם לאפשר לתושבים להתפרנס מבלי לסכן את חייהם.