14 ביוני, 2020. מדינות ברחבי העולם מגבשות ומיישמות בתקופה זו תוכניות פעולה במטרה למזער את הנזקים הכבדים שגרמו הצעדים לעצירת התפשטות נגיף הקורונה. לכולן ברור כי המשך הגבלות על תנועה יקשה על התנעה מחודשת של הכלכלה, דבר שיסכן חיים ויעמיק נזקים ארוכי טווח. ברצועת עזה אין תוכנית יציאה, והתושבים נתונים לגחמותיהם של כמה גורמים, בראשם ישראל, אשר אינם לוקחים בחשבון את צרכיהם.

בשלהי מאי, בתגובה לתוכניות הממשלה בישראל לספח שטחים בגדה המערבית, הרשות הפלסטינית הכריזה על הפסקת התיאום עם ישראל. כרגע נמשך מעבר סחורות בכרם שלום, אך עתיד האספקה והמסחר לא ברור. תנועת אנשים במעבר ארז נעצרה כמעט לגמרי על רקע סכנת הקורונה, אך כעת נפסק לגמרי התיאום, כולל לגבי יציאת חולים הזקוקים לטיפולים קריטיים, שאין ברצועה. הרשות גם הודיעה כי תעצור את תשלום המשכורות של רבבות עובדיה ברצועה. המחירים המידיים של צעדים אלה יהיו קשים.

מצב הכלכלה בעזה היה קשה עוד לפני שהוחמרו ההגבלות על תנועת אנשים, כבר ב-8 במרץ. גופים בינלאומיים מזהירים כבר שנים שכלכלת עזה על סף קריסה, תוצאה בעיקר של מדיניות ישראלית ארוכת שנים, הנמשכת עד היום, של הגבלות ואיסורים על תנועת אנשים וסחורות אל הרצועה וממנה. שליטתה המתמשכת של ישראל על היבטים מהותיים ורבים בחיי היום-יום בעזה מטילה עליה אחריות לשמור על זכויותיהם ועל תנאי חייהם הבסיסיים של תושבי הרצועה.

העמקת הסגר שנכפה על הרצועה בשל משבר הקורונה מכבידה על שוק עבודה, שממילא התאפיין באחוזי אבטלה גבוהים מאוד. לפי דוח או”ם מיוני, בחודשיים האחרונים ירדה מאוד הפעילות בכל חברות התעשייה וכ-35 אחוז מהן הושבתו לחלוטין; כתוצאה, 13 אלף פועלים איבדו זמנית את עבודתם. הופסקה זמנית גם עבודתם של יותר מעשרת אלפים עובדים בענפי המסעדנות והמלונאות, ומעריכים כי כמחצית מעובדי ההיי-טק איבדו את משרותיהם. לאלה התווספו עוד כ-5,000 עובדים שיצאו לעבודה בענפי החקלאות והבנייה בישראל.

  1. על כל הצדדים, כולל ישראל, הממשלה בפועל של חמאס והרשות הפלסטינית, להגן על זכויות תושבי הרצועה, כולל הזכות לנוע. אסור לאף גורם לעשות שימוש פוליטי בזכויות היסוד של האוכלוסייה האזרחית ברצועה.
  2. על ישראל למצוא פתרון מידי לצרכים דחופים של התושבים בתנועה, במיוחד חולים הזקוקים לטיפולים מצילי חיים, ולדאוג להמשך תנועה תקינה אל הרצועה וממנה, תוך נקיטת זהירות רפואית מתבקשת, ולזרימה רצופה של סחורות אל הרצועה וממנה.
  3. על ישראל להכין, לפרסם וליישם מתווה מפורט של תוכנית יציאה מסגר הקורונה, שעונה לצרכים של תושבי עזה ומגינה על זכויותיהם. עליה להסיר מגבלות על תנועת אנשים וסחורות שהושתו גם קודם לפרוץ משבר הקורונה. אסור לה לחזור למדיניות הסגר הפסולה.