מעבר כרם שלום. צילום: גישה
מעבר כרם שלום. צילום: גישה

13 באוגוסט, 2020. גישה ועוד תשעה ארגוני זכויות אדם וחברה אזרחית פרסמו היום דרישה מישראל לבטל את הוראת שר הביטחון מהבוקר לעצור את הכנסת הדלקים לרצועת עזה, עוד לאחר שישראל צמצמה את פעילות מעבר כרם שלום לסחורות שלשום והקטינה את מרחב הדיג אמש, היא צעד ציני נוסף של ענישה קולקטיבית מתמשכת, שנועדה לפגוע במכוון בשני מיליון תושבי רצועת עזה.

הפגיעה המכוונת במצב ההומניטרי הקשה ברצועה, ובכלכלתה, הממילא שברירית בשל הסגר שמשיתה עליה ישראל זה שנים, חמורה במיוחד על רקע משבר עולמי שנובע מהמאבק בהתפשטות מגפת הקורונה.

הפרחת בלוני תבערה עלולה לסכן ריכוזי אוכלוסייה ומהווה הפרה של החוק הבינלאומי, אך אין בה כדי להצדיק פגיעה באוכלוסייה אזרחית על פעולות שאינן בשליטתה. תגובות ישראל בלתי מידתיות, מנוגדות לחוק הבינלאומי והישראלי, ואינן קשורות בצרכים ביטחוניים קונקרטיים של ישראל.

הפסקת אספקה סדירה של מוצרים חיוניים, בהם דלק הנחוץ להפעלת תחנת הכוח היחידה ברצועה, מהווה מעשה אסור על פי המשפט הבינלאומי ההומניטרי. זוהי הפרה של חובת ישראל להבטיח את שלומם וביטחונם של תושבי רצועת עזה ולאפשר לאוכלוסייה האזרחית לנהל חיים תקינים.

הארגונים דורשים מישראל לחזור בה מיד מצעדי הענישה הבלתי חוקיים ומהפגיעה המכוונת בזכויות האדם של תושבי הרצועה. על המכתב חתומים הארגונים: מקום – מתכננים למען זכויות תכנון, בצלם – מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים, גישה – המרכז לשמירה על הזכות לנוע, האגודה לזכויות האזרח, המוקד להגנת הפרט, זזים – קהילה פועלת, יש דין – ארגון מתנדבים לזכויות אדם, עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, עיר עמים – ליציבות שוויון ועתיד מדיני מוסכם בירושלים ורופאים לזכויות אדם.