תחנת הכוח בעזה. צילום גישה
תחנת הכוח בעזה. צילום גישה

31 באוגוסט, 2020. גם התפרצות הקורונה בקרב האוכלוסיה הכללית שברצועת עזה לא הביאה את ישראל לחדול מהפגיעה המכוונת בתושבי עזה. זה הרקע לעתירה לבג”ץ שהגשנו עם עוד ארבעה ארגוני זכויות אדם – עדאלה, המוקד להגנת הפרט, האגודה לזכויות האזרח ורופאים לזכויות אדם – בדרישה כי יורה לבטל מיד כל ההגבלות שהטילה ישראל על כניסת דלקים וסחורות אחרות במעבר כרם שלום.

מאז 13.8 ישראל חוסמת כניסת דלקים דרך מעבר כרם שלום. משאזל הסולר במאגריה, ב-18.8 הפסיקה תחנת הכוח היחידה ברצועה את פעולתה, וכך נגרע מהתושבים כשליש מכמות החשמל הבלתי מספקת שעמדה לרשותם. מאז 11.8 ישראל אוסרת כניסת חומרי בניין ומאז 16.8 היא כופה סגר ימי מלא. מאז 23.8 היא מונעת כניסת כל סחורות דרך כרם שלום פרט למזון ולתרופות. את הצעדים האלה היא ממסגרת כתגובה להפרחת בלוני התבערה, שגורמים לנזקים כבדים לשדות הישובים בישראל הסמוכים לגדר.

לעתירה מצורפים תצהירים, המלמדים על עומק הפגיעה באזרחים. רופא מומחה ברפואת ילדים מבית החולים שיפא בעזה מזהיר מפני תמותת תינוקות במקרה שבו לא ניתן יהיה להמשיך להפעיל את מכונות ההנשמה, את משאבות העירוי וציוד קריטי אחר. מתצהיר של עובד בכיר ברשות המים בעיריות החוף עולה כי ככל שתימשך מניעת כניסת הדלק, צפויה עצירה של כל מתקני המים, כולל הפסקת פעולתם של תחנות שאיבת הביוב, מה שיוביל להצפות ולהזרמת שפכים לא מטופלים לים, לפגיעה באיכות הסביבה ובבריאות הציבור.

“דווקא בתקופה זו של התפשטות נגיף הקורונה, כאשר ניכרים ברצועת עזה סימנים ברורים להעמקת המשבר הכלכלי וההומניטרי הקשה, גדל החשש לפגיעה נוספת במערכת הבריאות והביטחון התזונתי של התושבים”, כתוב בעתירה. “על אף המצוקה הברורה, המשיבים [שר הביטחון ומתאם פעולות הממשלה בשטחים] בחרו לנקוט בצעדים נוספים המכוונים לפגיעה ישירה באוכלוסייה האזרחית וזאת תוך מודעות מלאה למשמעות החלטותיהם מושא העתירה והשלכותיהן על תושבי עזה”.

ב-1 בספטמבר חזרה בה המדינה מפעולות הענישה שנקטה באוגוסט, ובין היתר התירה כניסת דלקים, ולכן באותו היום, בתגובתה לעתירה, דרשה למחוק אותה בטענה כי התייתרה, אך גם הוסיפה כי החזרה ל”שגרה” מותנית “בהמשך שמירת השקט”. מצער שנמנע דיון ראוי בפרקטיקה הבלתי חוקית, בה שבה ונוקטת המדינה. נזכיר כי זכויות אדם בסיסיות אסור שיהיו מותנות בדבר.