מעבר רפיח. צילום: גישה
מתחם מעבר רפיח. צילום: גישה

4 בפברואר, 2019. מעבר רפיח פתוח מאז אתמול לתנועה מעזה ואליה, ויישאר פתוח עד להודעה חדשה, כך נמסר לגישה ממשרד האו”ם לתיאום עניינים הומניטריים (OCHA). מעבר סלאח אל דין, שער הסחורות הסמוך למעבר רפיח המקשר בין עזה למצרים, שנפתח על ידי מצרים ביום חמישי והיה פתוח גם אתמול, מוסיף להיות פתוח היום (ב’) לכניסת סחורות. עם פתיחת המעבר נכנסו לעזה גז בישול, חומרי בנייה, מוצרי מזון וסחורות נוספות, שחלקן המתינו בצד המצרי של המעבר במשך עשרה ימים.

סלאח אל דין משמש לכניסת מגוון סחורות, בהם מזון, חומרי בניין למגזר הפרטי, חומרי גלם וציוד לשימוש בתעשיה ובתשתיות. בזמן משבר החשמל ביוני 2017, נכנסו דרכו גם דלקים שנועדו תחילה להפעלת תחנת הכוח. למרות שסלאח אל דין אינו יכול להוות תחליף למעבר כרם שלום, המשך פעולתו התקינה חיונית לכלכלת הרצועה.

בתקשורת נמסר כי ההחלטה לפתוח את המעבר באה בעקבות שיחות בין המתאם המיוחד מטעם האו”ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, לבין בכירים מחמאס וממצרים. בשבוע שעבר פתחו המצרים את מעבר רפיח לאחר שהיה סגור במשך שלושה שבועות ליציאה מעזה, אך הודיעו כי יישאר פתוח למשך שלושה ימים בלבד. הודעה ראשונית זו העלתה חשש בנוגע להמשך פעילותו הסדירה של מעבר רפיח, עורק חיים חיוני עבור תושבי עזה, שהיה פתוח ברציפות מאז אמצע מאי ועד ה-8 בינואר.

דרך מעבר רפיח רשאים לצאת, בכפוף לרישום, תושבי עזה בעלי דרכונים מצרים או זרים, חולים עם הפניות לטיפול רפואי, סטודנטים או תושבים שמחזיקים באשרת כניסה למדינה שלישית, מתוקף עבודתם או שמשפחתם מתגוררת בה.

מאז נפתח שוב ברצף ועד סוף השנה, נרשמו ברפיח ממוצעים חודשיים של 4,259 כניסות לעזה ו-6,738 יציאות ממנה. לשם השוואה, ב-2017 סכום היציאות והכניסות גם יחד עמד בממוצע חודשי על 2,930, כשליש מנפח התנועה השנה. במחצית הראשונה של 2013, כשהמעבר היה פתוח ברצף, נרשמו בו בממוצע 40 אלף כניסות ויציאות בחודש.

לנוכח מגבלות התנועה הכבדות שמטילה ישראל במעבר ארז, המצוי בשליטתה, מעבר רפיח, על מגבלותיו, אף הוא עורק חיים חשוב לתושבי עזה. עליו להישאר פתוח.