מחלקת טיפול נמרץ לפגים בבית חולים ברצועת עזה. צילום: גישה
מחלקת טיפול נמרץ לפגים בבית חולים ברצועת עזה. צילום: גישה

22 במרץ, 2020. המקרים הראשונים ברצועת עזה של תחלואה כתוצאה מחשיפה לנגיף הקורונה מעוררים דאגה מיוחדת, לנוכח התנאים השוררים ברצועה. לאחר עשרות שנים תחת כיבוש, מתוכן 13 שנים של סגר חונק, מצב התשתיות בעזה, רעועות ובלתי מספקות, מסכן חיים תחת איום של מגפה.

שנים שישראל כופה מגבלות תנועה על שני מיליון תושבי הרצועה, באמצעות משטר היתרים, לו תפקיד מכריע בהידרדרות תנאי החיים בעזה. אין ברצועה אספקה של מים ראויים לשתייה בבתים, חשמל מסופק רק בחלק מהיממה, מערכת הרפואה חסרה מאוד, הכלכלה מקרטעת, שיעור האבטלה משתק.

השליטה ארוכת השנים שישראל לקחה לעצמה על היבטים רבים בחיי תושבי הרצועה מטילה עליה חובה לדאוג שתנאי חייהם יהיו הולמים. תחת זאת היא בחרה במדיניות הפוכה. לתושבי רצועת עזה אין כעת כלים להתמודד עם משבר בסדר הגודל שמאיים עליהם.

על רקע סכנה מידית של התפרצות מגפה, חלה חובה על כל הגורמים האחראים, ישראל וגם הממשלות בעזה ובגדה, לוודא שיסופקו לתושבים כל האמצעים החיוניים לשמירה על בריאותם. משרד הבריאות בעזה פנה אל הקהילה הבינלאומית להצטרף לדרישה להסיר את הסגר, לנוכח מחסור חמור במכשירי הנשמה, יחידות טיפול נמרץ, תרופות וציוד מגן, לקראת התמודדות שתבוא אם יתפשט הנגיף.

גישה קורא לישראל להסיר את הסגר, ולאפשר הכנסה לרצועה של כל הפריטים החיוניים לרשויות, גם כאלה שישראל מגדירה “דו-שימושיים”, ובהם ציוד רפואי וציוד תקשורת, כמו גם חומרי גלם וציוד הנחוצים להמשך תפקוד הכלכלה. על ישראל גם לבטל את ההגבלות על סחורה יוצאת.

מחסור בכלים להתמודדות עם המגפה נרשם במקומות רבים בעולם, גם בישראל. עם זאת, באחריות ישראל לערוב גם לבריאות תושבי הרצועה, מתוקף השליטה שלקחה לעצמה על חייהם.