אין חשמל בעזה בגלל סכסוך בין חמאס לרשות הפלסטינית
תחנת הכוח היחידה ברצועת עזה. צילום: גישה

18 באפריל, 2017. תחנת הכוח היחידה ברצועת עזה הפסיקה לפעול בשבת בערב ולא חזרה לפעול מאז. כספי התרומות של ממשלות קטאר וטורקיה, שאפשרו רכישה של דלקים לתחנה מישראל, אזלו ורשות האנרגיה בעזה הודיעה שלא תרכוש עוד דלק עד שהרשות הפלסטינית תעניק פטור מלא ממיסים עליו.

לפי הודעת רשות האנרגיה ברצועה, השבתת התחנה הביאה לצמצום שעות אספקת החשמל, המצומצמות ממילא. במקום השיגרה הרעה של שמונה שעות נתק על שמונה שעות אספקה, יהיו כעת רק שש שעות אספקה על כל 12 שעות ניתוק. ביום שני, בעקבות תקלה באחד מקווי האספקה ממצרים, שעות האספקה הצטמצמו אף יותר, לארבע שעות רצופות בלבד על כל 12 שעות נתק.

סגן יו”ר רשות האנרגיה ברצועה, פתחי שיח’ ח’ליל, העריך באתר רשות האנרגיה כי העלות החודשית של דלקים להפעלת שתי טורבינות עומדת על 50 מיליון שקל. אם יושג פטור ממיסים, אמר, העלות תהיה 20 מיליון שקל בלבד.

עזה רוכשת 120 מגה-וואט מישראל וכ-28 מ”ו ממצרים. בימים כתיקונם מוסיפה תחנת הכוח עוד כ-60 מ”ו. מעריכים כי הצורך האמיתי של תושבי הרצועה עומד על כ-400 מ”ו.

משבר החשמל הנוכחי שב ומדגיש את מצבן המדורדר של התשתיות ברצועה, תוצאה של הזנחה רבת שנים. המשבר מדגיש גם את הצורך הדחוף בתיאום בין הגורמים השונים שלהם שליטה בחיים האזרחיים ברצועת עזה, וחייבים לפעול יחד כדי לשפר את המצב לאלתר. דו”ח של ארגון גישה שהתפרסם בתחילת השנה מונה את הגורמים להידרדרות התשתיות ואת חלוקת האחריות למצבן בין הממשלה בפועל בהנהגת חמאס ברצועה, הרשות הפלסטינית, מצרים, הקהילה הבינלאומית ובעיקר ישראל. הדו”ח גם מפרט המלצות מעשיות לשיפור תשתיות החשמל והמים.

ואיפה ישראל במשבר הזה? מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי, ביכה לפני כמה ימים את משבר הדלק בעזה ואת הסבל שנגרם לתושבים, כשהוא נוהג כמשקיף מהצד שאולי יגיש סיוע הומניטרי ואולי רק יבקר את הניצים. אבל ישראל אינה משקיף בלתי מעורב. היא הגורם המרכזי השולט בעזה כבר חמישים שנה ושיכול – ומכוח השליטה המתמשכת אף מחויב – לשנות את התמונה לטובה.