יום ה’, 27 באפריל, 2017: לפי הודעה שהפיץ היום מתאם פעולות הממשלה בשטחים, הרשות הפלסטינית הודיעה למתאם, אלוף יואב מרדכי, כי תפסיק מיידית לשלם עבור החשמל שישראל מוכרת לרצועת עזה. ישראל מספקת לרצועה 120 מגה-ואט, באמצעות עשרה קווים. עלות החשמל הזה כ-40 מיליון שקלים בחודש, אותם מקזזת ישראל ממיסים שהיא גובה עבור הרשות הפלסטינית. (בין היתר, על סחורות שקונים תושבי עזה עצמם, בהיקפים של מיליארדי שקלים בשנה).

כרגע, אספקת החשמל מישראל מהווה למעלה מ-80 אחוז מהחשמל שעומד לרשות תושבי הרצועה, מאחר שתחנת הכוח הבודדת ברצועה מושבתת מאז שבת, 15 באפריל, בשל סכסוך בין ממשלת חמאס בעזה לרשות הפלסטינית ברמאללה. מוקדם יותר השבוע התרענו שכבר עכשיו המחסור בחשמל בעזה גורם למצבים מסכני חיים: בתי חולים נאלצים להשבית שירותים חיוניים, מתקני טיהור מים אינם פעלים וחלוקת מים לבתים שובשה, כמויות ענק של ביוב לא מטופל נשפכות לים.

תושבי עזה לא יוכלו לעמוד בהפסקה של החשמל מישראל או בהקטנת היקפו; תהום של סכנה הומניטרית אורבת בטווח מידי. ישראל התחייבה בפני בית המשפט העליון כבר ב-2008 (“בג”צ אל-בסיוני“) לספק לתושבי עזה את החשמל הדרוש לצרכיהם ההומניטריים.

אסור שפגיעה בהיקף הזרמת החשמל מישראל לרצועה תעמוד על הפרק. לא יעלה על הדעת שעימותים פוליטיים נעשים על גבם של שני מיליון תושבי הרצועה, כאשר זכויותיהם הבסיסיות משמשות כקלף מיקוח להשגת מטרות פוליטיות – בין אם אלה ממשלות עזה או רמאללה, מצרים או ישראל.

על כל הגורמים האחראים למצב התשתיות ברצועה כל הגורמים האחראים למצב ברצועה – ישראל, הרשות הפלסטינית, ממשלת חמאס, מצרים והקהילה הבינלאומית – לעבוד בשיתוף פעולה כדי לשפר לאלתר את מצבן הירוד. לשם כך יש גם לאפשר תנועת אנשים ופעילות מסחרית וכלכלית במעברים, יחד עם כל שנחוץ לקיום חיים בכבוד ולבניית חברה מודרנית מתפקדת. זאת זכותם תושבי עזה, וזה גם אינטרס של כלל תושבי האזור וזכותם לעתיד שליו ובטוח.