שוב מטוסים ישראליים ריססו שדות בעזה והרסו יבולים
חקלאים בשדות סמוכים לגדר, ינואר 2017. צילום: גישה

4 באפריל, 2017. הבוקר, מטוסים ישראלים שוב ריססו חומרי הדברה באזור הגדר המפרידה בין רצועת עזה לישראל, סמוך לשדות של חקלאים פלסטינים. משרד החקלאות ברצועה מעריך כעת את הנזק ליבולים.

ריאד סלים אל נסר הוא חקלאי שמגדל פלפלים, אבטיחים, מלונים, פטרוזיליה ועוד, על פני 70 דונם שהוא שוכר במרחק של בין 100 ל-200 מטר מגדר הגבול. אל נסר סיפר לתחקירן השטח של “גישה” כי בסביבות שמונה בבוקר ראה שני טנקים ישראלים בסמוך לגדר וחיילים, שהבעירו חומר שיצר עשן סמיך – אולי כדי לבדוק את כיוון הרוח. ב-8:45, לדבריו, ראה מטוסי ריסוס מרססים מערבית לגדר, כלומר בתוך שטח הרצועה.

אל נסר מספר שרוב הגידולים באזור נזרעו רק לא מזמן, ופגיעים במיוחד לנזקי ריסוס. גידולים אחרים היו מכוסים בניילון והחקלאים חשפו אותם רק לאחרונה, עם התחממות מזג האוויר. הוא מודאג מנזקי מהגל השני לריסוסים, חודשים ספורים לאחר הגל הראשון, ומדגיש כי איש אינו מפצה את החקלאים על הנזקים. הריסוס פוגע קשות באוכלוסיה שהיא גם כך בין העניות והמודרות ברצועה. אל נסר אומר שהשטחים באזור שבו הוא מגדל, סמוך למחנה אל בוריג’, חשופים לחלוטין, תוצאה של ריסוסים קודמים, ואין בהם כל צמחייה “לחשף”.

וואאל ת’אבת, מנהל המחלקה להגנת הצומח במשרד החקלאות בעזה, מסר ל”גישה” שהמשרד קיבל הבוקר מידע על ריסוס במוקדים שונים ממזרח לרצועה, מבית חאנון שבצפון ועד לאזור ח’זאעה הסמוך לחאן יונס בדרום. עובדי משרד החקלאות יצאו לאסוף דוגמיות מהשדות המרוססים ולהעריך את הנזק. תוצאות צפויות בתוך מספר ימים. גם ת’אבת הדגיש כי לפי הדיווחים, הריסוס התבצע מערבית לגדר, כלומר בתוך שטח הרצועה.

מהריסוס הישראלי בתחילת השנה, העריכו במשרד החקלאות בעזה כי נפגעו 3,400 דונם של גידולים חקלאיים.

בתשובה מספטמבר לעתירת חופש מידע שהגיש גישה, ענה משרד הביטחון כי הריסוס מתבצע רק בתוך שטח ישראל, אולם עדויות מצטברות מראות שנזק חוזר ונגרם ליבולים ברצועה. המשרד לא הסביר לגישה או לחקלאים בעזה מהי מטרת הריסוס והאם אי אפשר להשיג מטרה זו בדרכים הרסניות פחות. הריסוס הבוקר מראה שהרשויות הישראליות ממשיכות ליישם מדיניות של אדמה חרוכה בסמוך לגדר עם עזה – ללא סיבה נראית לעין, וללא שום הסבר.