מדד השליטה

ישראל שולטת בתשתיות של רצועת עזה, אשר תלויות באספקה מישראל. משק החשמל ברצועת עזה, כפי שפותח מאז שנת 1967, מתבסס בעיקר על אספקה מישראל, באמצעות 11 קווי מתח גבוה שמעבירים חשמל לעזה ((ראו גישה, מתחת לקו האדום – הרס התשתיות ברצועת עזה (אוגוסט 2009) )).  בשנת 1998 הוקמה תחנת כוח בעזה, אולם יכולת הייצור שלה הוגבלה לאחר שהופצצה בידי ישראל בשנת 2006 והנזק טרם תוקן באופן מלא. גם הגבלות על כניסת ציוד ואנשי מקצוע – וכן על הוצאת ציוד מעזה לצורך תיקון – הגבילו את יכולתה של רצועת עזה לשדרג את מערכת החשמל. הגבלות שהחלה ישראל להטיל בחודש אוקטובר 2007 על העברת סולר תעשייתי לעזה, במסגרת “לוחמה כלכלית” שניהלה במטרה לפגוע בכלכלה בעזה, שיבשו גם הן את תפקודה של תחנת הכוח. סכסוך כספי בין הרשות הפלסטינית לבין שלטון חמאס ברצועה גרם בשנת 2010 לצמצום גדול יותר של אספקת הסולר התעשייתי לעזה. פתרון חלקי למחסור בסולר נמצא בתחילת שנת 2011 בהעברת סולר מהמנהרות לתחנת הכוח. בכך, הופחתה התלות של תחנת הכוח בישראל במידה מסויימת, אם כי הוצאת ציוד לתיקון, כניסת חלקי חילוף, כניסת מהנדסים מומחים ויציאת מהנדסים מעזה לצורך השתלמויות ופגישות עבודה – עדיין תלויות בישראל, במידה זו או אחרת. כמו כן, החשמל שמסופק מישראל מהווה את רוב משק החשמל בעזה, ללא חלופות הנראות לעין.

התלות בחשמל מתורגמת לתלות באספקת מים ובטיפול בשפכים, משום שחשמל דרוש כדי לשאוב מים מהבארות ולהובילם לבתים, וכן על מנת לשאוב שפכים מהבתים, להובילם למפעלים לטיהור שפכים ולהפעיל את מתקני הטיהור. בנוסף, כ-5% מהמים בעזה מוזרמים מחברת המים הישראלית, באמצעות צינורות.

ישראל מפעילה שליטה גם על תחום התקשורת הקווית, הסלולרית והאינטרנטית בשטחים, משום ששיחות בינלאומיות מרצועת עזה ומהגדה המערבית לחו”ל עוברות דרך הרשת הישראלית על-ידי כבל תת ימי בים התיכון, חיבור האינטרנט עובר דרך הרשת הישראלית וישראל היא שקובעת אילו תדרים יינתנו לחברות הסלולריות הפלסטיניות. תלותה של הרשת הפלסטינית ברשת הישראלית הינה פונקציה של השליטה הישראלית במעטפת החיצונית של הרצועה ובמעברים בין עזה לגדה, לרבות האפשרות להכניס ציוד ולהניח כבלים ותשתיות. ישראל אוסרת, למשל, על הכנסת סוגים מסוימים של ציוד לשטחים הפלסטיניים, הנחוצים לשיפור התקשורת ולבניית תשתית עצמאית. תיקון תקלות בסיבים האופטיים של רשתות הטלפון שבין הערים הפלסטיניות בגדה, או בין גדה והרצועה, מצריך אישור ישראלי, מכיוון שסיבים אלה עוברים בשטח ישראל, או בשטחים שנשלטים על-ידי ישראל.

« לעמוד הקודם || לעמוד הבא »

מדד השליטה: עמוד הפרויקט »
מדד השליטה: לקריאת נייר העמדה המלא »
מדד השליטה: לקריאת תקציר נייר העמדה »
יומני עזה: לצפיה בסרטון »