חברים ושותפים יקרים,

אני כותבת כדי לעדכן אתכם במספר דברים בעקבות ההסלמה האחרונה בעזה ותוצאותיה, כמו גם על מנת להודות לכם על הסולידריות והתמיכה המתמשכת, ולהזמין אתכם לשיחת עדכון שנקיים ביום ג’ השבוע, הראשון ביוני, שמידע נוסף עליה מפורט בהמשך.

לפני הכול, אני שמחה לספר שרכז השטח של גישה ברצועת עזה, מוחמד עזאיזה, ובני משפחתו בריאים ושלמים. השכונה שבה הם מתגוררים הייתה נתונה למתקפות אוויריות מצד ישראל, ומוחמד מצא את עצמו במצב בלתי נתפס כשהוא מנסה להגן על משפחתו ולהסביר לילדיו הקטנים את הזוועות המתרחשות סביבם.

דבר לא יכול לפצות על אבדן החיים או על הנזק הנורא שנגרם כתוצאה מהלחימה. עם זאת, מעודד לראות שהשיח הבינלאומי על זכויות אדם בעזה, ובפלסטין בכלל, מתעורר, ואני גאה בתרומה של גישה לשינוי זה.

הדברים העומדים על סדר היום של גישה כעת הם:

  • פתיחת המעברים והבטחת גישה בטוחה למרחב הדייג ואזור החייץמדינת ישראל טרם השיבה לפעילות מלאה את מעבר ארז ומעבר כרם שלום מאז הודיעה על סגירתם לפני שלושה שבועות. אזור הדייג נפתח באופן חלקי בלבד. אנו מתנגדים עקרונית לניסיונות של ישראל להתנות את פתיחת אזור הדייג בהתפתחויות פוליטיות, התניה שעולה לכדי ענישה קולקטיבית של האוכלוסייה האזרחית ברצועה.
  • שיקום ההריסות. מדינת ישראל מחויבת להבטיח את רווחתם של התושבים המוגנים החיים תחת כיבושה. פירוש הדבר הוא שלכל הפחות עליה לאפשר כניסה ללא תנאי של סחורות וחומרי בניין חיוניים לשם בנייה מחדש.
  • מאבק בהתפשטות נגיף הקורונה ובסגר הקורונה על הרצועהלמדינת ישראל חובה משפטית לדאוג לבריאותם של כל הפלסטינים שתחת שליטתה באמצעות אספקת חיסונים. בנוסף, על ישראל להפסיק להשתמש בקורונה כתירוץ להחמרת הסגר על הרצועה ולמניעת תנועה.
  • שינוי מציאות החיים הבלתי נסבלת בעזה באמצעות מעורבות רציפה ומתמשכתלמעלה מ-14 שנות סגר, ארבעה מבצעים צבאיים ומגפה עולמית גבו מתושבי רצועת עזה מחיר גבוה. גישה פועל ללא לאות לקידום מעורבות ישראלית ובינלאומית במתרחש בעזה, גם כאשר נדמה לצופים מהצד שהמצב ברצועה שקט, וכשאינה מככבת בכותרות.
  • מסגור מחדש של עזה בהקשר הרחבהמצב בעזה אינו תולדה של אסון טבע שנגזר בידי שמיים. אלא תוצר של מדיניות ישראלית מכוונת של ניתוק ובידול הרצועה מהגדה המערבית באמצעות הגבלות תנועה, שלהן השלכות קשות על כל היבטי החיים.

אני מודה לכם שוב על התמיכה. נמשיך ונעדכן בהמשך על כל התפתחות. אתם מוזמנים לעקוב אחרי העדכונים שלנו גם בטוויטר ובאתר האינטרנט שלנו ולתמוך בעבודתנו בזמנים קשים אלו גם באמצעות תרומה.

אנא הצטרפו אליי ולעובד השטח של גישה, מוחמד עזאיזה ביום שלישי, 1.6.2021 בשעה 19:00 (שעון ישראל) לשיחת עדכון פרטית (תתקיים בשפה האנגלית) עם תומכינו אשר במסגרתה נדון במצבה של רצועת עזה וניתן הזדמנות לשאלות ותשובות. להרשמה לחצו כאן.  

בברכה,
תניה