מעבר ארז. צילום: גישה
מעבר ארז. צילום: גישה

19 באוגוסט 2018. מעבר ארז סגור היום למעט עבור מה שישראל מגדירה “מקרים הומניטריים”. נפגעים מידית אנשי עסקים וסוחרים, ו-200 תושבות ותושבים שעמדו לצאת היום לגשר אלנבי, המוביל לירדן, לביקור משפחות בחג הקורבן, החל ביום שלישי.

מתאפשרת יציאה של מי שנזקקים לטיפול רפואי, לביקור חולים או לחתונות של בני משפחה מדרגה ראשונה. מתאפשרת גם תנועת עובדי ארגונים בינלאומיים ושל תושבים זרים. ישראל ממסגרת את ההחלטה כתגובה להפגנות יום שישי ליד הגדר, שנערכות בקביעות מאז 30 במרץ.

הצעד הענישתי, התמוה, המזיק, הבלתי מוסרי והבלתי חוקי, מהדהד את הסגירה הממושכת של מעבר כרם שלום לסחורות, שנפתח שוב רק ביום רביעי האחרון, לאחר שהיה סגור במשך יותר מחודש, גם כן תוצאה של החלטה ישראלית. כרם שלום יעבוד היום ומחר כסדרו. 1,000 משאיות סחורה, הנושאות, בין היתר, מזון, ביגוד ודלק, צפויות להיכנס היום לעזה, ומשאיות של ירקות, ביגוד ורהיטים צפויות לצאת. ביום חמישי נכנסו דרך כרם שלום 680 משאיות, 273 מתוכן נושאות חומרי בניין. יצאו משאיות ירקות, דגים, בגדים וריהוט. בימים שלישי ורביעי המעבר יהיה סגור, בשל החג.

מעבר רפיח סגור כל השבוע בגלל החג. לפי דיווחים, בחלק המצרי של המעבר יש עשרות תושבי עזה הממתינים לחזור לבתיהם שברצועה, ימים רבים, בתנאים קשים.