בצעד שמוסגר כתגובה לאירועים הביטחוניים האחרונים, הודיעה ישראל (8.5) כי החליטה להאריך את הסגר שהטילה על פלסטינים מעזה ובגדה המערבית בימי הזיכרון והעצמאות הישראליים “עד להודעה חדשה”. נכון ליום זה (11.5) מעבר ארז עדיין סגור, למעט לתנועה של מספר קטן של חולים קשים, עיתונאים, בעלי אזרחויות זרות, ומקרים “הומניטריים וחריגים” להגדרת ישראל. בנוסף לכ-12,000 סוחרים ועובדי יום, ישראל מונעת, באופן כמעט גורף, תנועה לצורך ביקור קרובי משפחה החולים במחלה קשה, יציאה לקונסוליות זרות ויציאת משפחות לצורך ביקורי אסירים הכלואים בישראל,  קריטריון שישראל אישרה לאחרונה ויישומו מתואם עם הצלב האדום 

ההחלטה לסגור את המעבר הינה ענישה קולקטיבית, פגיעה שרירותית בפלסטינים בעזה שעליה להיפסק.

בהודעה לעיתונות שהוציאה ב-9.5 ההתאחדות הכללית לאיגודי פועלים ברצועת עזה, מסר ראש ההתאחדות, סמי אל-עמסי, שסגירת מעבר ארז, בין היתר ליציאת כ-10,000 עובדי יום מעזה המחזיקים בהיתר להתפרנס בישראל, מביאה להפסדים של כ-3 מיליון שקלים ביום. זאת בשוק העבודה שסובל ממילא מאבטלה של 45% ושיעור עוני שרק הולך ומחמיר.

אתמול (10.5), שיגר ארגון גישה פניה דחופה לשר הביטחון, ליועצת המשפטית לממשלה ולמתאם פעולות הממשלה בשטחים בדרישה שיבטלו מידית את ההחלטה הפסולה והבלתי-חוקית לסגור את המעבר, אשר מהווה הפרה בוטה של חובותיה כלפי האוכלוסייה האזרחית ברצועה ופוגעת קשות בזכויותיהם וביכולתם לנהל חיים תקינים.

למכתב המלא, כאן.