מעבר ארז. צילום: גישה
מעבר ארז. צילום: גישה

23 בפברואר, 2020. ביום שלישי, 18 בפברואר, הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ”ש) על הגדלת מכסת אישורי הכניסה לישראל של סוחרים מרצועת עזה ל-7,000, “המכסה הגדולה ביותר מאז עליית חמאס לשלטון ברצועת עזה ב-2007”, נמסר בתקשורת, שהוסיפה כי “ההגדלה, ב-2,000 אישורים, צפויה להיכנס לתוקף מחר”. אלא שהדברים מורכבים מזה.

ב-14 בינואר הודיעה ישראל לוועדה האזרחית הפלסטינית, שמתווכת בין ישראל לפלסטינים בכל הנוגע להיתרי תנועה, כי היא מאשרת תוספת של 500 היתרים חדשים למכסת הסוחרים. מספר היתרי סוחרים בתוקף אז עמד על 5,210. כעבור פחות מחודש, ב-2 בפברואר, ישראל הודיעה כי החליטה לבטל 440 היתרי סוחר שאישרה לאחרונה, כצעד של ענישה על ירי אל עבר ישראל. ב-19 בחודש, ישראל מסרה לוועדה על ההחלטה חדשה, להוסיף 2,000 היתרים למכסה הרשמית, שעומדת על 5,000. הסיבה, לפי מתפ”ש, רגיעה ויציבות ביטחונית.

מאז יולי 2019 בוועדה האזרחית בעזה לא קיבלו בקשות חדשות להיתרי סוחר, זאת על פי דרישת ישראל. במת”ק הצטברו עד אז מאות רבות של בקשות, שטרם נבדקו. כעת רשאים להגיש בקשות חדשות רק מי שכבר הגישו בקשות בין מאי לאוגוסט 2019 ובקשותיהם נדחו בשל עומס או מכיוון שחסרו מסמכים נלווים, וכן מי שהחזיקו בהיתר מאז  שנת 2000 (לפי מקור אחר, רשאים גם מי שהיו רשומים כסוחרים מאז אותה שנה). ביום חמישי, 20 בפברואר, התקבלו אישורים ל-1,070 בקשות להיתרי סוחר. חלקם של מי שנלקחו מהם ההיתרים בסנקציה מתחילת החודש. מספר היתרי הסוחר שבתוקף, נכון להיום, הוא 5,677. לדברי מקור בוועדה האזרחית, בידי ישראל עוד כאלף בקשות להיתרי סוחר, שטרם נענו.

נזכיר כי רבים מהאוחזים בהיתרי סוחר, כ-80 אחוזים, הם למעשה פועלים, שמבקשים עבודה בישראל, בעיקר בחקלאות ובבניין. עובדה זאת ידועה לכל הצדדים: הרשויות בעזה שמנפיקות את התעודות והרשויות בישראל שמאשרות את הבקשות להיתר.

בנוסף להיתרי הסוחר, הוכרז על “הקלות” נוספות שתעתיר ישראל. ב-28 בינואר נמסר רשמית כי מלט לטיח ולריצוף יוסר מהפיקוח של המנגנון לשיקום עזה, מערכת שהקימה ישראל ב-2014 מול הרשות הפלסטינית ובפיקוח האו”ם, שמטרתה מעקב פרטני אחר פריטים הנמכרים לסוחרים ברצועה. 22 משאיות מלט מסוג זה הספיקו להיכנס דרך מעבר כרם שלום, כשב-2 בפברואר התקבלה בישראל ההחלטה לעצור כניסת מלט, כתגובה לירי מעזה. לפי מקורות בעזה, מתחילת פברואר לא נכנס מלט לבנייה מכרם שלום. כ-11 אלף טון מלט נכנסו דרך שער סלאח א-דין עם מצרים, אך אין בו כדי לחפות על הצורך במלט מישראל.

לאחר שנה וחצי שבהן מנעה כניסה של צמיגים לרצועה, הודיעה ישראל ב-30 בדצמבר 2019, שתאפשר כניסת צמיגים חדשים, אך בתנאי שתוּשב מולם אותה כמות של צמיגים משומשים. ישראל גם דרשה כי מימון ההובלה של הצמיגים לישראל יוטל על הסוחרים בעזה, כמו גם עלות הטיפול בצמיגים הישנים בישראל. הסוחרים לא קיבלו את התנאים, ולאחר משא ומתן בין שני הצדדים הגיעו ב-28 בינואר להסכמה, וישראל אישרה הכנסת 6,000 צמיגים, ללא התנאים המוקדמים שהעלתה. ב-29 בינואר נכנסו לרצועה 5,750 צמיגים. לפי מידע שבידינו, 25 חברות מעזה הגישו בקשות לתיאום כניסת צמיגים. מהמת”ק נמסר להם שאישורן תלוי במצב הביטחוני.