יום ג, 2 ביולי 2019: בעקבות הליך משפטי ארוך שניהלו ארגוני זכויות האדם גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע, עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל ומרכז אלמיזאן לזכויות אדם בעזה, השיבה ישראל לדייג עבד אל מועטי אל-הביל מרצועת עזה את סירתו, זאת לאחר שהחזיקה בה, ללא הצדקה, במשך כשלוש שנים. כמו כן, בתגובה לדרישת הארגונים בהליך, הודיעה המדינה לבג”ץ לפני כשבועיים כי במהלך ארבעת החודשים הקרובים תשיב עוד כ-65 סירות שתפסה מידי דייגי הרצועה.

בעתירה שהגישו לבג”ץ בינואר 2019 דרשו הארגונים כי בנוסף לסירתו של עבד אלמעטי הביל, שהושבה אתמול, תחזיר ישראל לאלתר את כל סירות הדייגים מרצועת עזה שנתפסו בידי הצבא, יחד עם כל שהיה על סיפונן. בעבר כבר קרה שישראל השיבה סירות לבעליהן ללא רכוש שהיה עליהן. בתגובה לבית המשפט, ב-13 ביוני, הודיעה ישראל לבג”ץ כי תשיב את סירתו של הביל “בתוך שבועיים”, וכי לגבי יתר הסירות בכוונתה “להתחיל בעוד כחודש בתהליך של השבתן לרצועת עזה, ככלל דרך הים. תהליך זה צפוי להסתיים בעוד כארבעה חודשים”.

סירתו של הביל ניזוקה במהלך התפיסה מירי של חיל הים ומהשנים שהוחזקה בלא פעולות תחזוקה, עד כדי כך שאי אפשר היה להעבירה בדרך הים. היא שונעה על ידי ישראל אתמול, דרך היבשה, עד מעבר כרם שלום, ומשם ארך מסעה לנמל עזה עוד שבע שעות, בשל אתגרים לוגיסטיים. הביל מעריך שתיקון הנזקים יעלה למעלה מ-45 אלף דולר. חלקי חילוף וחומרים הנדרשים לתיקונים קשים מאד להשגה ברצועה, מכיוון שישראל מגבילה מאוד, ואף מונעת, את כניסתם של פריטים שהיא מגדירה כ”דו-שימושיים” (משמשים לצרכים אזרחיים וצבאיים). בין היתר, הכוונה לחלקי חילוף למנועים ולפיברגלס, שמשמש לתיקון גוף הסירה.

תפיסת הסירות והחזקתן בידי ישראל, במשך חודשים ושנים, נעשית בחוסר סמכות ובניגוד להוראות הדין הבינלאומי. על ישראל לחדול מהפרקטיקה הענישתית, האלימה והלא חוקית שהיא מפעילה נגד דייגי עזה לאורך שנים ופוגעת כך קשות ביכולתם להתפרנס ובכלל כלכלת הרצועה.