מתפ"ש הודיע שהוא משעה את מכירת המלט למגזר הפרטי ברצועת עזה. צילום: אימאן מוחמד
מתפ”ש הודיע שהוא משעה את מכירת המלט למגזר הפרטי ברצועת עזה. צילום: אימאן מוחמד

5 באפריל, 2016. מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ”ש) הודיע ביום שישי שהוא משעה את מכירת המלט למגזר הפרטי ברצועת עזה תוך שהוא מאשים את משרד הכלכלה, שבראשות חמאס, ברכישת מלט שיועד למטרות אחרות. כחלק מההבנות שבאו לאחר מבצע “צוק איתן”, בשלהי 2014, הקימו ישראל והרשות הפלסטינית, בחסות האו”ם, מנגנון פרטני שביקש לשלוט על שוק חומרי הבניין בעזה ובמטרות שלשמן נמכרים החומרים.

המגזר הפרטי צורך כמחצית מכלל חומרי הבניין שנרכשים ברצועה (ואת רוב המלט). השאר משמשים לפרויקטים בינלאומיים ואת ארגוני האו”ם שמפעילים מערכות אזרחיות נרחבות ברצועה. ההרס שנוצר בעקבות הלחימה בקיץ 2014 הגדיל משמעותית את החסך הקיים ממילא ברצועה ביחידות דיור, בכיתות לימוד, מרפאות ועוד – צרכים בסיסיים של אוכלוסייה צעירה ומתפתחת.

ראשי מערכת הביטחון בישראל הכירו זה מכבר בחשיבות חומרי הבניין לשיקום החברה הפלסטינית וגם הודו שחומרים מפוקחים זולגים לשוק השחור. ארגון גישה התריע עם השתת המנגנון שקלושים סיכוייו לשלוט באופן מוחלט בהקצאת חומרי הבניין ושבסופו של דבר הוא רק יאט וייקר את מהלך השיקום. המטרות המבצעיות של המנגנון, שיתוק מערך המנהרות, לא עלו יפה, אך מגזרים שלמים ברצועה מתקשים עדיין להשיג חומרי בניין חיוניים. ברור שעל ישראל למצוא פתרונות לנטרול איום המנהרות; עצירה גורפת של כניסת מלט לא יכולה להיות אחד מאותם פתרונות.

ההחלטה למנוע מהמגזר הפרטי בעזה לרכוש חומרי בניין היא צעד גורף של ענישה כלפי מי שאין להם קשר למי שחרג מההבנות בין מייסדי מנגנון הפיקוח. הצעד הזה לא יחזיר את חומרי הבניין שכבר נרכשו ולא מבטיח דבר לגבי העתיד, הוא רק מכביד עוד יותר על מצבה המורכב והמאתגר של אוכלוסיית הרצועה, ויש לבטלו לאלתר.