בצד הפלסטיני של מעבר ארז. צילום: אסמאא ח’אלידי
בצד הפלסטיני של מעבר ארז. צילום: אסמאא ח’אלידי

1 ביוני, 2020. הוועדה האזרחית, הגוף מטעם הרשות הפלסטינית בעזה שאחראי על תיאום בקשות התנועה של תושבי עזה מול ישראל, קיבלה ב-21 במאי הוראה מהממשלה פלסטינית לנתק כל קשר עם גורמים ישראלים. ההוראה התקבלה במסגרת החלטת הרשות לעצור את התיאום הביטחוני והאזרחי עם גורמים ישראליים, כחלק מהמאבק נגד הצהרת ישראל כי בכוונתה לספח רשמית חלקים מהגדה המערבית.

התנועה במעבר ארז ממילא מוגבלת מאוד בימים אלה, בעיקר ליציאה של מעט מהחולים הזקוקים לטיפולים מצילי חיים ולמלוויהם. אין יציאה, אף לא לצרכים הומניטריים, ובוודאי שלא של אנשי עסקים ופועלים.

משמעות הוראה זו של הרשות היא שעובדי הוועדה הפסיקו לקבל בקשות חדשות להיתרי יציאה של פלסטינים וגם חדלו מלטפל בבקשות עומדות, כמו גם מכל עבודה מול מתאם פעולות הממשלה בשטחים ומנהלת התיאום והקישור עזה, היושבת במעבר ארז. בוועדה אומרים כי הם מעבירים לצד הישראלי רק בקשות הכרוכות בהצלת חיים, שמועברות מבתי חולים ברצועה. חולים אחרים, שנדרשים לצאת לטיפולים מצילי חיים שאין ברצועה, מקבלים כעת תשובות לגבי בקשותיהם דרך ארגוני זכויות אדם, בתי החולים או ישירות מהצד הישראלי.

אימאן שנן, מנהלת עמותת “אלעואן ואלאמל” (“העזרה והתקווה”) המסייעת לנשים חולות סרטן, הודתה בפני גישה כי ההשלכות של החלטה לא ברורות עדיין, שכן בזמנים אלה, של חשש מהתפשטות הקורונה, חלק מהטיפולים לחולי הסרטן שלא היו קודם זמינים ברצועה, מתאפשרים כעת, ולעומת זאת, יש חולים שצריכים לצאת לטיפול אך מעדיפים שלא לצאת מחשש הידבקות, או בשל החובה ל-21 ימי בידוד רשמי עם שובם. “המצב מורכב מאוד,” היא אומרת. “ואני דואגת למי שצריכים לקבל טיפולי הקרנה שאין בעזה”.

במשרד הכלכלה ברצועה אומרים שתנועת הסחורות אל הרצועה וממנה לא הושפעה מההחלטה על הפסקת התיאום, והתיאום המקוון נמשך כסדרו.

נזכיר כי התנועה במעבר ארז מצומצמת מאז 8 במרץ. ב-12 במרץ נסגר מעבר רפיח ליציאת אנשים מעזה למצרים, וכעבור שבועיים נסגר גם לכניסת אנשים. מאז, כחלק מתוכנית שמבקשת לאפשר חזרה של תושבים באופן מבוקר, על רקע סכנת התפשטות הקורונה, מעבר רפיח נפתח פעמיים, באפריל ובמאי, ופעמיים התאפשרה במעבר ארז כניסת תושבים שעברו דרך גשר אלנבי מירדן. כל הנכנסים מועברים מיד לבידוד ממוסד, ושם גם התגלו מקרי הקורונה שאובחנו ברצועה. בעקבות מספר גבוה של נדבקים מבין הנכנסים במאי, החליט משרד הפנים בעזה להפסיק את חזרת תושבים עד 30 ביוני.

עד כה אובחנו ברצועה 61 מקרים של קורונה. אישה אחת מתה מהמחלה ו-18 החלימו. 1,492 אנשים מצויים בבידוד ב-13 מתקנים.

גישה עוקב בדאגה אחר ההתפתחויות ומזכיר כי לאור שליטתה המתמשכת של ישראל על אינספור היבטים של חיי היום-יום בעזה, מוטלת עליה אחריות לדאוג לשמירה על זכויותיהם ותנאי חייהם הבסיסיים של תושבי הרצועה. עוד נזכיר כי על כל הרשויות, ישראל, חמאס והרשות הפלסטינית, להגן על זכויות התושבים, ובהן הזכות לחופש תנועה. אסור שזכויות יסוד ישמשו כקלפי מיקוח פוליטיים על גבה של האוכלוסייה האזרחית ברצועה.