4 באוגוסט 2021. בלילה של יום חמישי, 29 ביולי 2021, הודיע מתפ”ש על שורה של שינויים במדיניות ישראל בנוגע למעבר אנשים וסחורות בין ישראל לעזה ועל הרחבת מרחב הדיג, תוך שהוא מציין כי אלו אינם קבועים וכי הם “מותנים בשמירה על יציבות ביטחונית באזור”. מדובר ברשימה קצרה של חריגים לסגר הקורונה שהוטל על הרצועה במרץ 2020, רשימה שרחוקה מלמלא את צרכיהם האזרחיים והתעשיתיים של תושבי הרצועה וכלכלתה.

מעבר ארז

מאז מרץ 2020, ישראל מונעת כמעט לחלוטין כניסת ויציאת אנשים דרך מעבר ארז בכסות המאבק בהתפשטות הקורונה. בעקבות דרישת גישה פרסם מתפ”ש מסמך ובו הוא קובע רשימה מצומצמת של קריטריונים ליציאה וכניסה לרצועה דרך מעבר ארז. לפי הקריטריונים הללו יתקבלו בקשות להיתרי יציאה מעזה רק במקרים הבאים:

  • יציאה לצורך טיפול רפואי
  • בקשה של פלסטינים הרשומים במרשם האוכלוסין כתושבי הגדה המערבית, ואשר חיים או נמצאים בעזה, לשוב לגדה
  • יציאה לחו”ל עבור מחזיקים באזרחות זרה
  • יציאה לישראל או לגדה עבור השתתפות בלוויה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה
  • יציאה לישראל או לגדה לצורך ביקור של קרוב משפחה מדרגה ראשונה חולה הנמצא במצב קשה
  • יציאה לישראל או לגדה לצורך ראיון בשגרירות או נציגות זרה

המסמך אף קובע כי בקשות לכניסה מישראל לעזה יתקבלו במקרים של ביקור קרוב משפחה חולה קשה בדרגת קרבה משפחתית ראשונה, השתתפות בלוויה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה, בקשות של תושבי הרצועה לשוב אליה מחו”ל או מהגדה המערבית ובמקרים של משפחות חצויות.

בנוסף, ביום א’, 01 באוגוסט 2021, התירה ישראל כניסה של כ-40 סוחרים. לפי מידע שהגיע לארגון גישה, ישראל תאפשר מכסה יומית של עד 50 סוחרים שיכנסו לעבוד בשטחה. מספר זעום לעומת המכסה של 5,820 סוחרים שהייתה בתוקף ערב הטלת הסגר בכסות המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה.

ביום ו’, 30 ביולי 2021, ישראל הותירה את כניסתם דרך מעבר ארז של כ-500 כלי רכב שהיו תקועים בצד הישראלי של המעבר מאז סגירתו ב-11 במאי, 2021. מעבר לכלי הרכב המצויינים מעלה,ישראל ממשיכה למנוע תיאום להכנסת כלי רכב נוספים, זאת על אף המחסור הרב שקיים ברצועה.

מעבר כרם שלום

ישראל ממשיכה למנוע כניסה של סחורות, כולל חומרי בניין בהם יש צורך רב במיוחד לאור ההרס שנגרם בסבב הלחימה האחרון ומדרגה ראשונה. לפי התאחדות חברות טכנולוגיית המידע הפלסטיניות (PITA), בישראל ובגדה נמצא כיום ציוד תקשורת רב, המוערך בשווי של 15–20 מיליון דולר, אשר יועד לכניסה לרצועת עזה. המניעה הגורפת על כניסת ציוד תקשורת וטכנולוגיה לרצועה פוגעת באופן ישיר בענף התקשורת וטכנולוגיית המידע, בענפים הנסמכים עליו, ובכלל האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה המוענשת על לא עוול בכפה על ידי מניעת מצרכים בסיסיים.

במכתב דחוף ששלח גישה לשר הביטחון, היועץ המשפטי לממשלה ומתאם הפעולות בשטחים קרא הארגון להורות באופן מידי על ביטול מניעת כניסה של ציוד תקשורת לרצועת עזה, ולאפשר את כניסתו של הציוד הממתין בישראל ובגדה ללא דיחוי נוסף. במכתב הדגישה עו”ד מונא חדד בשם גישה כי ” מניעה גורפת זו חורגת מגדר הסביר ואינה מידתית. בנסיבות אלו, מדובר אף בענישה קולקטיבית בלתי חוקית והפרה של החובה לכבד ולשמור על תקינותם של החיים האזרחיים של האוכלוסייה האזרחית בעזה” .

בימים החולפים אמנם פורסמו הקלות מעטות בפעילות כרם שלום והחל מיום 01.08  ישראל תתיר הכנסת סחורות נוספות וביניהן מוצרי חשמל, דייג וחקלאות, אך מדובר ברשימה מצומצמת של סחורות שאינה עונה על הצרכים של תושבי הרצועה.

ביום 29 ליולי מתפ”ש פרסם כי החל מהראשון לאוגוסט ישראל תשוב להותיר שיווק של גרוטאות מתכת לישראל, אך במתכונת מצומצמת, וכי נכון לעכשיו ישראל מאפשרת רק העברה של פסולת מתכת מסוג ברזל.

מרחב הדיג

לפי נזאר עיאש, יו”ר איגוד הדייגים בעזה, ביום ו’, 30 ביולי 2021, ישראל הרחיבה את מרחב הדיג ל- 12 מיילים ימיים (מ”י) לאחר שהגבילה אותו ל- 6 מ”י.

לעמדת גישה, ישראל ממשיכה לנצל את שליטתה במעברים כאמצעי להפעלת לחץ פוליטי במסגרת המו”מ המתמשך עם חמאס. המשך המגבלות על תנועת אנשים וסחורות מהווה ענישה קולקטיבית של כלל אוכלוסיית עזה והיא פסולה ואסורה מכול וכול. גישה קורא לישראל לעמוד במחויבויותיה החוקיות והמוסריות ולהתיר כניסה מידית של חומרים וציוד הנחוצים לתיקון תשתיות בסיסיות ברצועה, ולהקמת פרוייקטים הכרחיים חדשים בה.