ההגבלות הקשות של ישראל במעברים נמשכות: במעבר כרם שלום התאפשרה השבוע רק כניסה של מזון לבני אדם, מזון לחיות משק, סיוע הומניטרי, תרופות ודלקים המיועדים לאונר”א. משרד החקלאות ברצועה הודיע הבוקר כי יעצור את שיווק הפירות מישראל לרצועה, במחאה על האיסור הגורף  והמתמשך של ישראל על הוצאת כל תוצרת מעזה למכירה מחוצה לה. האיסור על הוצאת כל תוצרת מעזה דרך כרם שלום החריף את הפגיעה במתפרנסים מענף החקלאות והדגה ברצועה, וגרם להצפה של תוצרת מקומית ולהשמדת גידולים. לנתוני משרד החקלאות בעזה על הנזקים שנגרמו לענף כתוצאה מנזקי הלחימה ומהגבלות ישראל מאז ה- 11 במאי, ראו כאן.

לפי מידע שהגיע לגישה הבוקר, מאז שישראל סגרה לחלוטין את המעברים עם הרצועה ב- 11.5, היום התאפשרה לראשונה יציאה של חולי סרטן דרך מעבר ארז לטיפולים מצילי-חיים שאינם בנמצא ברצועה. גישה וארגונים נוספים התריעו שוב ושוב כי מדיניות זו אינה סבירה באופן קיצוני ומסכנת חיים. על פי דיווח מאתמול, חולה בסרטן הגרון מת לפני שלושה ימים ברצועה, לאחר שבקשתו לצאת דרך אז לטיפול בבית החולים אל-מקאסד במזרח ירושלים לא קיבלה מענה מישראל.

ההגבלות הדרקוניות על תנועה בארז מונעות גם מעבר של דואר לתושבי הרצועה. מכך נפגעים בין היתר תושבים הממתינים תקופה ארוכה לקבל דרכונים משגרירויות זרות היושבות בישראל, ואינם יכולים לבקש מישראל היתרי מעבר אפילו בנסיבות הומניטריות. במכתב ששיגרנו השבוע לשהב”ט ומתפ”ש, דרשנו כי יבטלו את המניעה על מעבר הדואר, הגורמת לפגיעה קשה בזכויות הבסיסיות של התושבים לקניין ולכבוד, ומעצימה את הפגיעה בזכויותיהם לחופש תנועה, לפרנסה ולחיי משפחה.

ישראל ממשיכה להגביל את השטח המותר לדייג למרחק של עד 6 מייל ימי מהחוף. ארגוני דייגים מדווחים על מקרי אלימות וירי של חיל הים לעבר דייגים שעובדים על סירותיהם בתוך שטח מצומצם זה. בפניה בהולה ששיגרנו, עם עדאלה ואל-מיזאן, לשר הביטחון, מתאם פעולות הממשלה בשטחים והפרקליט הצבאי הראשי דרשנו לבטל לאלתר את כל ההגבלות על מרחב הדייג ברצועה ולהפסיק את התנכלות חיל הים לדייגים.