ארגון גישה, יחד עם ארגוני זכויות אדם נוספים – המרכז הפלסטיני לזכויות אדם ומרכז אל מיזאן לזכויות אדם, היושבים בעזה, רופאים לזכויות אדם והמוקד להגנת הפרט – דורשים כי מת”ק עזה יחזור בו לאלתר מסירובו לטפל בפניות תושבות ותושבי רצועת עזה, המופנות אליו באמצעות מיופה כוח מארגוני זכויות האדם.

במשך שנים רבות, תושבי רצועת עזה מיוצגים על ידי ארגוני זכויות אדם ועורכי דין מטעמם מול מת”ק עזה בהליכים הנדרשים לשם מיצוי זכויותיהם. ככלל, קודמת לפנייה באמצעות מיופה הכוח מטעם הארגונים אל המת”ק, פניית המבקש אל הוועדה האזרחית הפלסטינית, המעבירה את הפנייה למת”ק. הוועדה האזרחית הפלסטינית בעזה היא גוף הפועל תחת הרשות הפלסטינית ומעביר בקשות להיתרים המוגשות על ידי תושבי ותושבות עזה לרשויות הישראליות, ואת תשובת הרשויות בישראל חזרה אל מבקשי ההיתרים.

עד לאחרונה, ככל שאכן הועברה פנייה ראשונית של המבקש למת”ק באמצעות הוועדה האזרחית, בחן מת”ק עזה את הפניות שהועברו על ידי ארגוני זכויות האדם והשיב להן. החל מה-13 בינואר 2022, המת”ק שולח מענה “אוטומטי” לפניות הארגונים, ומציין כי “יש לפנות אל הוועדה האזרחית לצורך בירור מצב הטיפול בבקשה, בדרכים המקובלות”. מהודעה זו עולה כי מת”ק עזה שינה את מדיניותו בין לילה וכי הוא אינו מכיר עוד בזכותם של פלסטינים תושבי הרצועה לקבל סיוע או ייצוג משפטי מארגוני זכויות אדם.

במכתב ששלחה עו”ד אסנת כהן ליפשיץ, מנהלת המחלקה המשפטית של “גישה”, בשם הארגונים ב-18 בינואר, דרשנו כי המת”ק יבטל לאלתר את החלטתו: “ניסיונכם לפגוע בתושבים ובארגוני זכויות האדם המסייעים להם מנוגד לדין ולכללי הצדק הטבעי ואינו יכול לעמוד בביקורת שיפוטית. בין היתר מדובר בפגיעה קשה בזכויותיהם של התושבים לקבל ייעוץ וסיוע משפטי ולהליך הוגן”.

לקריאת המכתב, לחצו כאן.