חודשיים מאז פרצה המלחמה האחרונה, וישראל ממשיכה לחסום כניסה של ציוד, חומרי בניין וסחורות לרצועה תוך פגיעה בתשתיות אזרחיות ובכלכלת הרצועה.. המתקפה על עזה נמשכת, בצורה אחרת.

על פי דיווחים, ישראל מתנה את שיקום הרצועה בהתקדמות פוליטית מול חמאס. בפועל, ישראל מוסיפה להשתמש בשליטתה במעברים כדי לדרדר, במכוון, את תנאי החיים של שני מיליון תושבי הרצועה, מחציתם ילדים עד גיל 18, החיים תחת מצוקה כלכלית גוברת. לפי הערכת האו”ם, לאחד מכל חמישה אנשים ברצועה אין גישה סדירה למים זורמים או נקיים.

על פי גורם בכיר ברשות המים של עיירות החוף, הגבלות ישראל כבר יצרו ברצועה מחסור עצום באלפי סוגי פריטים שונים, ביניהם לוחות בקרה וחשמל, משאבות וסוגי צינורות שונים. המחסור הוביל לפגיעה קשה, עד עצירה מוחלטת, של עשרות מתקנים ברצועה, וביניהם תחנות שאיבה, מתקנים לטיפול בשפכים ומתקני התפלה ולא מאפשר אפילו תחזוקה בסיסית ראויה של המתקנים הקיימים. המלאי שהיה במחסנים אזל כליל ומניעת כניסת חומרי הגלם דרך מעבר כרם שלום גרמה לעצירה בייצור במפעלים של פריטים החיוניים לתשתיות.

מדיניותה של ישראל במעבר הסחורות כרם שלום יצרה מחסור עצום במגוון סחורות בשוק המקומי, השליכה על אפשרויות הייצור והתפקוד של תעשיות מרכזיות, ביניהן ענפי הטקסטיל, הריהוט, החקלאות והדיג. ההגבלות שהטילה ישראל במהלך החודשיים האחרונים על כניסת ויציאת סחורות גרמו לבעלי עסקים ומפעלים ברצועה נזקים כלכליים כבדים, המוערכים בעשרות מיליוני שקלים, והובילו לפיטורי עובדים ולפגיעה בפרנסתן של משפחות רבות. כל זאת בכלכלה שבה עוד טרם הלחימה שיעור האבטלה עמד על כ-50%.

אתמול הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים על הקלות מינוריות במעבר סחורות, שאינן מספקות את הצרכים הנוכחיים ובוודאי שאינן מפצות על החוסרים העצומים שיצרה המדיניות. התנהלות זאת, שבה ישראל מנצלת לרעה את שליטתה במעברים ופוגעת בתושבים על מנת להפעיל לחץ פוליטי היא ענישה קולקטיבית פסולה ואסורה. הכניסה של חומרי בניין אשר מתאפשרת לאחרונה דרך מצרים אינה פוטרת את ישראל מאחריותה החוקית והמוסרית להגן על זכויות התושבים. גישה קורא לישראל לעמוד במחויבויותיה החוקיות והמוסריות לאפשר לתושבים, החיים תחת כיבושה, גישה לכל הנחוץ לשיקום ההריסות ולקיום חיים תקינים.