משלוח גדול של פרטי לבוש שונים מטורקיה, המיועדים לעשרות בעלי עסקים שונים ברצועת עזה, נתפס לאחרונה על ידי נציגי משרד הביטחון במעבר הסחורות שלה עם ישראל, כרם שלום. פעולת התפיסה בוצעה בטענת “ניסיון הברחת טובין מסוג נעליים טקטיות”. הכוונה כאן היא לנעליים בסגנון אופנה צבאי, שנכללו במשלוח, לצד חצאיות, שמלות, מכנסיים, פיג’מות, הלבשה תחתונה ומאות זוגות נעליים נוספים בסגנונות שונים. לא סייעה העובדה שמדובר בנעליים במידות קטנות (36 – 41) המיועדות לבני ובנות נוער, אשר נארזו בצורה גלויה לעין כל בודק, או שמדובר בנעליים שלהן סגנון עיצובי שנחשב אופנתי בקרב צעירים וצעירות בעולם, ובתוכו עזה.

בראשית החודש (6.4) פנתה עו”ד מונא חדאד מ”גישה” לעו”ד פול לנדס, ראש המטה הלאומי ללוחמה כלכלית בטרור, היושב במשרד הביטחון, בדרישה שישחרר מידית את המשלוח כולו, או למצער, את שאר פרטי הביגוד שבו שאינם נעליים “טקטיות”. חדאד הזכירה כי כל פרטי המשלוח, ובהם 140 זוגות הנעליים “הטקטיות”, נבדקו פיזית וביטחונית בטרם הגעתם למעבר ואושרו על פי כל דרישות ישראל.

נעליים ממילא אינן נכללות ברשימת הפריטים ה”דו-שימושיים” הארוכה והעמומה שישראל מגדירה ככאלה העלולים לשמש לצרכים צבאיים; פריטים שהיא מגבילה מאד, עד אוסרת כליל, את כניסתם לרצועה ומתנה אותה בתיאום מיוחד. “מדובר בנעלי הליכה שנחשבות לפופולריות בקרב בני ובנות הנוער ברצועה”, נאלצה עו”ד חדאד להסביר בפנייתה, תוך שהיא מציינת את המובן מאליו – “תיאורטית גורם צבאי יכול לרכוש אותם שכן כל בני האדם נועלים נעליים”.

קשה לראות הצדקה גם להחלטה השרירותית לתפוס את כל המשלוח רק בגלל החשש הפתאומי והתמוה מאחד מסוגי הנעליים שהכיל. כך פוגעת ישראל קשות לא רק בזכות לקניין של בעל חברת השילוח ובמוניטין הגבוה שצבר לאורך שנות עיסוקו בתחום, אלא גם בזכות לחופש העיסוק של עשרות בעלי עסקים ברצועה, ששילמו מראש על פרטי הביגוד, שילוחם והובלתם, וסופגים הפסדים כבדים בשל העיכוב הממושך. “תפיסת המשלוח כולו, אך בשל העובדה שפריט מסוים בו, לדעת הרשויות, הינו ציוד דו-שימושי שלא תואם ככזה, מעלה חשד כבד לרצון להתעשר שלא כדין על חשבון תושבי עזה”, סיכמה עו”ד חדאד בפנייתה.