ילדים בעזה לא יכולים לקבל טיפולי סתימת חורים בשן כי ישראל מונעת את מעבר חומר הסתימות בטענה שהוא מהווה סיכון בטחוני ויהווה חומר דו שימושי
צילום אילוסטרציה: מאגר Pixabay

בואו נדבר על סתימות שיניים, עניין לא נעים לרוב. בואו נדמיין שטיפול שיניים יהפוך עבורנו ממטרד שמנסים לדחות את ביצועו למשהו שמשתוקקים אליו ושצריך להיאבק כדי להשיג אותו. מקרה כזה בדיוק הונח לפתחה של המחלקה המשפטית של גישה, שנאלצה לפנות למתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ”ש) בדרישה שיאפשר מעבר לתוך עזה של חומרים המשמשים רופאי שיניים לביצוע סתימות.

בשבועות האחרונים, הרשויות הישראליות עיכבו משאיות עם ציוד רפואי שיועד לרצועת עזה ומסרבות לאפשר את הכנסת הציוד, שנרכש מחברות ישראליות, פלסטיניות וזרות. נציגי מתפ”ש במעבר הסחורות היחיד לרצועה, כרם שלום, העבירו את הסחורה כולה לחזקת משרד הביטחון. למה? בגלל חומר למילוי חורים בשיניים.

יחד עם ציוד רפואי רב, וציוד אחר, בשווי כולל של 140 אלף ש”ח, במשלוח לרצועה היו גם כמוסות אמלגם – המכילות כספית וכסף. כשמערבבים את הכמוסה בחוזקה, החומרים יוצרים תערובת עמידה, המשמשת רופאי שיניים ל”סתימות שחורות”, הזולות יחסית, שנמצאות בהישג ידם של מרבית התושבים בעזה. “סתימות לבנות” יקרות יותר וגם דורשות יותר תחזוקה. רק אחרי שהתחילו לברר מדוע הסחורה מתעכבת, נודע לבעלי החברות שישראל רואה באמלגם ציוד “דו שימושי” העלול לשמש ללחימה ולכן נדרש אישור מיוחד להכנסתו לרצועה מכוח הסגר הישראלי עליה. מדובר על חברות שמכניסות את הציוד הזה לעזה כבר שנים, ובעבר לא נתקלו מעולם בדרישה דומה.

קשה לראות את ההיגיון בסיווג כמויות הכספית הזעירות (פחות מחצי גרם לכמוסה) שבכמוסות האמלגם כחומר “דו שימושי”, כשמדובר במוצר רפואי-אזרחי כה מובהק שאין לו שום שימוש אחר. קשה עוד יותר לראות הצדקה לעיכוב של כלל המשלוח, שמכיל ציוד רפואי רב וסחורות אחרות, רק בגלל החשש הפתאומי והתמוה מכמוסות אמלגם.

קל, לעומת זאת, לראות את השרירותיות בה מתקבלות החלטות שיש להן השפעה מיידית ומענישה לא רק על היבואנים ברצועה, שנושאים בהפסדים כבדים, אלא גם על שני מיליון נשים ואנשים בעזה. אל ההפרעות וההכבדות הרגילות שהם חווים והפגיעה המתמדת בזכויותיהם, נוסף עכשיו גם קושי גובר לקבל טיפולי שיניים פשוטים. מדיניות הסגר נכשלה עד כה בכל מה שניסתה להשיג, היא מהווה ענישה של כלל האוכלוסיה ללא הצדקה וקשה להבין מה, מלבד כוח האינרציה, עדיין מצדיק אותה.