ממבט בוחן יותר במחוות אלה עולה כי הן לאו דווקא הגיעו מכרכרתו של סנטה קלאוס. צילום: Stock.xchg
ממבט בוחן יותר במחוות אלה עולה כי הן לאו דווקא הגיעו מכרכרתו של סנטה קלאוס. צילום: Stock.xchg

עבור פלסטינים מהגדה המערבית ומעזה, שמחת חג המולד הגיעה מוקדם השנה; מתאם פעולות הממשלה בשטחים (המתפ”ש) הכריז על מספר מחוות של רצון טוב עבור נוצרים במהלך תקופת החג. נראה כי סנטה החליט ש-500 נוצרים פלסטינים מעזה, שגילם נמוך מ-16 וגדול מ-46, היו טובים השנה, ולכן ראויים לקבל הזדמנות לבקר את משפחותיהם בישראל ובגדה המערבית ולהשתתף בחגיגות באתרים הקדושים שמחוץ לרצועה.

יש לברך על מחוות מסוג זה כמו גם על כך שעקרונות חופש התנועה וחופש הדת מקבלים ביטוי בפעולות המתפ”ש.

אבל ממבט בוחן יותר במחוות אלה עולה כי הן לאו דווקא הגיעו מכרכרתו של סנטה קלאוס. מתנת חג המולד של נוצרי עזה השנה היא למעשה פגיעה ביכולתם לגשת לאתרים קדושים בחגים, ביחס לשנים קודמות: אם בעבר נוצרים בגיל 35 ומעלה יכלו לצאת למקומות הקדושים, ישראל העלתה השנה את הגיל ל-46; ישראל גם קבעה מכסת יציאה של 500 אנשים בלבד, למרות שרק בשנה שעברה יצאו כ-600 נוצרים במהלך החג.

בין אם הם היו רעים או טובים, לפחות שני שלישים מכ-1,500 הנוצרים החיים בעזה – כולל כל מי שבין הגילאים 16-46, שאינם חלק מהמחווה – לא יוכלו לחגוג את החג עם חברי משפחותיהם שכן עונים לקריטריונים ונדחסים לנוסחה. פירוש הדבר שמשפחה בת שש נפשות, שבה האם והאב עברו את גיל 46, אך ילדיהם בני 20, 16, 14 ו-7, יאלצו להחליט האם לוותר על ההזדמנות לצאת או לוותר על ההזדמנות לבלות את החג ביחד, כמשפחה.

בחג המולד בשנה שעברה, ואפילו בחג הפסחא שעבר, הקריטריונים איפשרו למי שגילו גדול מ-35 לקבל אישורי יציאה. לא ברור מדוע בחג מולד זה רק אלו שגילם 46 ומעלה יוכלו לקבל אישורים אלו. המדיניות הישראלית היא אפילו נוקשה יותר עבור מוסלמים בעזה, שאינם יכולים לצאת למקומות הקדושים להם, לא משנה מה גילם. מדיניות זו אושרה בבית המשפט מוקדם יותר השנה. בכל מקרה, חג מולד שמח ושנה טובה לכולם.

עדכון, 21.12.11: מסתבר שהמתפ”ש החליט לשנות שוב את הקריטריונים, ולאפשר למי שגילו גדול מ-35 לצאת מהרצועה. על השינוי ועל הדרך שבה נעשה אפשר לקרוא יותר כאן.