ברצועת עזה חיים כיום כ-1,000 נוצרים. פעמיים בשנה, בחג המולד ובחג הפסחא, נוהג מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ”ש) להקצות מכסה קטנה ושרירותית של “היתרי חג”, שאמורים לאפשר לנוצרים בגדה המערבית ובעזה לחגוג בקרב משפחתם ולבקר באתרים הקדושים בבית לחם, נצרת, ירושלים ובמקומות נוספים. קורה גם שמתפ”ש לא מקצה היתרים כאלה כלל, או שהוא מקצה את ההיתרים רק לחלק מבני המשפחה ולא לאחרים, או מוסיף הגבלות גיל שמונעות מרב הנוצרים בעזה להגיש בקשות להיתר. נזכיר כי ישראל מטילה איסור גורף על יציאה של מוסלמים מעזה לתפילות במסגד אל-אקצה.

במרץ 2020 ישראל הטילה את “סגר הקורונה” במעבר ארז, החמרה של הסגר “הרגיל” שהיא אוכפת על עזה מאז 2007. בחגי המולד והפסחא שנחגגו מאז הטלת “סגר הקורונה” לא הוקצו היתרי תנועה לנוצרים כלל.

מדי שנה פונה גישה למתפ”ש בבקשה שיפרסם את החלטותיו לגבי הקצאת היתרים לחג הפסחא וחג המולד מבעוד מועד. לנוכח החגים הקרבים שלחנו מכתב למתפ”ש בדרישה שיביא לידיעת הציבור את החלטתו לגבי היתרי חג לנוצרים. “השנה יש חשיבות מיוחדת ליציאה מרצועת עזה לצורך חגיגות במקומות הקדושים, ופגישות עם קרובים בגדה המערבית”, כתבה עו”ד מוריה פרידמן-שריר בפנייה. “זאת לאחר שמשך תקופה ארוכה פגישות אלו נמנעו באופן גורף, גם במקרים הומניטאריים מובהקים כגון מחלה קשה, חתונה או להבדיל, אבל על מות בן משפחה”.

מספר ימים לאחר שיגור הפנייה הודיע מתפ”ש על מכסה של 500 היתרים שיוקצו לפלסטינים נוצרים תושבי עזה בתקופת חג המולד לביקורי משפחה בגדה המערבית, כולל מזרח ירושלים, ומכסה של 200 היתרים שיוקצו לצורך נסיעה מעזה לחו”ל דרך מעבר אלנבי. על פי מקורות בעזה, החל תהליך הגשת הבקשות של נוצרים תושבי הרצועה לקבלת ההיתרים. הוגשו עד כה כ-900 בקשות, יותר מהמספר השרירותי שקבעה ישראל כמכסה. בעקבות הודעת המתפ”ש, פנינו שוב בבקשה להגדיל את המכסה כדי שמשפחות נוצריות יוכלו לחגוג את החג בהרכב משפחתי מלא.

אנו בגישה מחויבים להמשיך לפעול עבור הזכות לחופש תנועה של פלסטינים, שמכילה בתוכה זכויות נוספות רבות, בהן הזכות לחופש פולחן.

 

ימים אחרונים לקמפיין אמנים למען #הזכות_לנוע – הזדמנות אחרונה לרכוש יצירות

ארגון גישה מבקש להודות לכל התומכות והתומכים שהשתתפו בקמפיין ורכשו יצירות אמנות שתרמו יותר ממאה אמנים ואמניות, ישראלים ופלסטינים, לתמיכה בחופש התנועה של תושבי עזה.

אנו מודים גם לעמיתנו מ-“פאונטיין”, “תרבות של סולידריות” וסטודיו העיצוב “ג’לאדה” שיזמו, הקימו והפיקו את הקמפיין המרגש.

הזדמנות אחרונה בהחלט לרכישת יצירת אמנות: https://flygelada.com/collections/fountain