2 מתוך 13 משאיות של חטיפי אנרגיה הגיעו לגדה המערבית עבור תלמידי בתי ספר

יום ב’, ה-5.3.2012: לראשונה מזה 5 שנים, ישראל התירה הוצאת סחורות מרצועת עזה לשיווק בגדה. שתי משאיות הנושאות חטיפי אנרגיה על בסיס תמרים יצאו היום כחלק מפרויקט של תכנית המזון העולמית עבור תלמידי בתי ספר בגדה.

ההחלטה לאפשר ל-13 משאיות להגיע לגדה המערבית היא חריג ראשון לאיסור הגורף שהטילה מדינת ישראל ביוני 2007 על הוצאת סחורות מעזה לשיווק בישראל ובגדה. עד 2007 שווקו בישראל ובגדה למעלה מ-85% מהסחורות שיצאו מעזה. האיסור תרם להתרסקות הכלכלה ברצועה: כיום כ-83% מהמפעלים בעזה מושבתים או פועלים בתפוקה של 50% או פחות.

שרי בשי, מנכ”ל גישה: “מדובר בצעד חיובי והכרחי למימוש הצהרות הממשלה הנוכחית לאפשר פיתוח כלכלי לתושבי עזה. השאלה היא האם מדובר במחווה חד פעמית או בשינוי מדיניות, הרי אם ניתן לאשר שיווק לגדה פעם אחת מדוע לא ניתן לעשות זאת על בסיס קבוע?”

מאז תחילת השנה, ישראל אפשרה לתושבי עזה לייצא כשתי משאיות ליום בממוצע, לעומת 86 משאיות ליום בממוצע לפני הטלת האיסור. עד כה, הייצוא הוגבל ליעדים בחו”ל, שם הביקוש נמוך והוצאות ההובלה גבוהות מאוד. הייצוא שיצא מעזה נעשה בסבסוד בינלאומי, פרט לניסיון אחד לייצא עגבניות לסעודיה, אשר הסתכם בהפסדים לסוחר.

למידע מעודכן על הסגר האזרחי על עזה, לחצו כאן.
לגרפים שמפרטים הוצאת סחורות מעזה, לחצו כאן.