הפעם הראשונה שבה משווקת סחורה מעזה בגדה מאז יולי 2007. המלפפונים ששווקו היום (צילום: גישה)
הפעם הראשונה שבה משווקת סחורה מעזה בגדה מאז יוני 2007. המלפפונים ששווקו היום (צילום: גישה)

6 בנובמבר, 2014. לאחר יותר משבע שנים שבהן נאסר על תושבי הרצועה למכור את סחורתם בגדה המערבית, יצאה הבוקר ממעבר כרם שלום ברצועת עזה משאית לגדה המערבית. המשאית נשאה 10 טון מלפפונים, שמיועדים להימכר בחברון.

זו הפעם הראשונה שבה משווקת סחורה מעזה בגדה מאז יוני 2007, עת הטילה ישראל איסור גורף על שיווק סחורות מרצועת עזה בגדה המערבית ובישראל. השפעת האיסור על כלכלת הרצועה היתה עצומה. לפני הסגר, כ-85 אחוז מהסחורות שיצאו מעזה נמכרו בישראל ובגדה המערבית. אם, ערב הסגר, יצאו מדי חודש 1,064 משאיות סחורה בממוצע מעזה, הממוצע החודשי ב-2014 עמד על פחות מאחוז (1%) בלבד ממספר זה: 10 משאיות בממוצע בחודש. כעת מעריכים חקלאים ברצועה, שאם הליך השיווק יהיה ברור וקל, הם יוכלו למכור עד 30 אחוז מתוצרתם בשווקים בגדה, בין 100 ל-150 משאיות בחודש .

התרת שיווק סחורה מהרצועה בגדה היא מהלך מבורך, ויש לקוות שהוא לא יעצר בתוצרת חקלאית ויכלול בקרוב גם סחורות נוספות, שיעדן הגדה המערבית וישראל. “נגישות הסקטור היצרני בעזה לשווקים הטבעיים שלו בגדה המערבית ובישראל חיונית לשיקום הכלכלה בעזה,” אמר מנכ”ל גישה, איתן דיאמונד. “הוסכם על הכל שנכשלה מדיניות הסגר וששיקום הוא צו השעה, לכן יש לקוות גם שלא תחזור ההתנהלות מראשית השבוע, שבה נסגרו שוב המעברים בין ישראל לעזה כצעד ענישתי. חיים נורמטיביים אינם פרס, כי אם כורח, והם חיוניים לא רק לתושבי הרצועה אלא ליציבות האזור כולו”.

הצמרת המדינית-ביטחונית הכירה בחשיבות שיווק מוצרים מעזה בגדה בעקבות מבצע “צוק איתן”. שר הביטחון והרמטכ”ל אמרו עם תום הלחימה במבצע “צוק איתן”, ששיקום הרצועה היא אינטרס ישראלי. במילותיו של הרמטכ”ל: “השקט גם תלוי בהמשך המגמה לייצר שם [בעזה] תקווה כלכלית.”

לפני כשבועיים נכשל ניסיון לשווק תמרים ובטטות מהרצועה בגדה בשל חוסר בהירות לגבי תנאי האריזה ואופן ההעמסה של המשאיות. עלות הביטול לחקלאים הגיעה לעשרות אלפי שקלים למשאית. גם הרווחים שיגרוף החקלאי עבד א-ראוף אבו-ספר ממכירת המלפפונים היום הם זעומים, אולם הוא מסביר כי למשאית הראשונה משמעות סמלית חשובה עבור הסוחרים בעזה: “זה יפתח את הדרך לעוד אנשים. כל הסוחרים מחכים שאצא עם הסחורה כדי להתחיל גם בעבודת השיווק לגדה. יש בעיות בתנאים להעמסת הסחורה כמו הגבלות על גובה המשטחים אבל אני מקווה שעם הזמן זה יסתדר כדי שזה יהיה יותר כדאי כלכלית”.

לנייר העמדה של גישה על קריסת הסגר האזרחי על עזה: כאן.

להאזנה לידיעה בגלי צה”ל על השיווק: כאן.