כותב: שאדי בטחיש, רכז פניות בגישה

מעבר ארז. צילום: רל"א ישראל
מעבר ארז. צילום: רל"א ישראל

אנחנו לא יכולים לעזור להאלה. הלוואי שיכולנו. היא לא מקרה הומניטרי חריג מספיק. היא לא חריגה כלל, למעשה. כיום, אין משהו חריג בפלסטינית צעירה שלא ראתה את משפחתה 13 שנה. ככה זה.

האלה, בת 33, נולדה ברצועת עזה. בשנת 2000 עברו הוריה ואחיה לגור בגדה המערבית. הם הספיקו לשנות את כתובתם במרשם האוכלוסין, לפני שישראל הפסיקה לעדכן כתובות במרשם בשנת 2000. כאשר משפחתה עברה לגדה, האלה כבר היתה נשואה בעזה, והיא נשארה שם להקים משפחה. היא לא ידעה שב-2010 היא תתגרש. היא לא ידעה גם שישראל תקשה יותר ויותר על מעבר פלסטינים בין עזה לגדה.

האלה לא פגשה את משפחתה מאז שנת 2000. במהלך 13 השנה הללו נולדו לה אחים נוספים, שגם אותם מעולם לא פגשה. לאחר גירושיה החליטה האלה לחזור להוריה, ולעזוב את רצועת עזה, שבה לא נותרה לה משפחה קרובה.

אלא שלהאלה אין מזל. בשנים האחרונות ישראל מיישמת מדיניות שמכונה כיום “מדיניות הבידול“, ושלטעמי אפשר למצוא את שורשיה במדיניות ההיתרים שהחלה ב-1991. מדיניות זו מפרידה בפועל בין עזה לגדה המערבית, למרות הקשרים החברתיים, המשפחתיים והכלכליים בין שני האזורים. כחלק מהמדיניות, ישראל אוסרת על תושבים פלסטינים שמענם הרשום הוא רצועת עזה לעבור להתגורר בגדה המערבית, גם אם אין לישראל טענות ביטחוניות כלפי אדם המבקש לעבור. כך נדחתה גם בקשתה של האלה.

כך, בשלוש השנים האחרונות, מבקשת האלה לעבור לגדה המערבית, אך ללא הועיל. היא לא זוכה לצאת לגדה אף לביקור בן שבוע, משום שעל מערכת הביטחון ליישם את מדיניות הבידול ולמנוע מאנשים להשתקע בגדה המערבית, אז שם “חוששים”, כנראה, שבמקרה והאלה תצא לביקור, היא תישאר בגדה גם עם תום היתר הביקור שלה. היא נשארת בעזה לבדה, משוללת מחברתם של אחיותיה ואחיה, ותמיכתם של אמה ואביה.

המקרה של האלה הוא לא חריג, כאמור. הוא גם לא הטרגי והגרוע במקרים ששמענו. זהו אחד ממקרים רבים מאוד דומים, סתם סיפור אנושי של אנשים שנמנעת מהם האפשרות הבסיסית ביותר – לפגוש את משפחתם ולקבל מהם חום ותמיכה. אנחנו לא יכולים לעזור להאלה. המדיניות הישראלית בנוגע להשתקעות פלסטינים בגדה המערבית כל כך נחרצת ונוקשה, שאנו לא מצליחים לסייע לה ולאנשים כמוה. אבל כדאי שתכירו את האלה, כי היא הפנים שהמדיניות הזו שוכחת. היא המחיר, ומגיע לה יותר מזה.