דוכן דגים בעזה. צילום: גישה
דוכן דגים בעזה. צילום: גישה

24 באוקטובר, 2018. לאחר שבוע שבו צמצמה ישראל את המרחק שהיא מתירה לדייגי עזה להרחיק מהחוף לשלושה מייל ימי בלבד, חזר היום המרחב המותר לשישה מייל ימי. מרחק זה הוא אמנם המרחק שמאפשרת ישראל לדייגי עזה בימי שיגרה, אך “שיגרה” שכוללת אכיפה אגרסיבית באמצעות ירי חי, החרמת סירות ופגיעה מכוונת בציוד. ממילא מרחק זה רחוק מלספק את צרכי הפרנסה של הדייגים ואינו עומד בהסכמים שעליהם חתומה ישראל.

אתמול, 23 באוקטובר, לאחר שישראל מסרה לגורמי קישור פלסטינים על סיום תקופת הענישה, ועל חזרה למרחק דיג של שישה מייל ימי, יצאו דייגים לים השכם הבוקר, ולדברי זכריא בכר, יושב ראש ועדת הדייגים באיחוד ועדות העבודה החקלאית בעזה, ירו לעברם סירות חיל הים והדפו אותם לאחור. מאחור יותר, מסר בכר, עצר הצבא שני דייגים במרחק שני מיילים ימיים מהחוף. לפי מרכז זכויות האדם “אל-מיזאן” בעזה, נעצרו אתמול ארבעה דייגים בשני אירועים שונים ושתי סירות הוחרמו.

בחודש האחרון, וכמנהגה, ישראל צמצמה והרחיבה את מרחב הדיג המותר לדייגי עזה, בצעדים של ענישה קולקטיבית. ב-6 באוקטובר החליטה ישראל לצמצם את מרחב הדיג מתשעה מיילים ימיים לשישה, במה שהוצג כתגובה להמשך אירועי המחאה ליד הגדר. ב-17 באוקטובר, בעקבות פגיעה של רקטה שנורתה מעזה בבית בבאר שבע, הודיעה ישראל על צמצום שטח הדייג לשלושה מיילים ימיים בלבד. כך עשתה גם ביולי.

הבוקר, 24 באוקטובר, פורסם בתקשורת הישראלית על החלטה של ישראל להרחיב את שטח הדיג המותר במייל נוסף, ועל הכוונה להוסיף שני מיילים נוספים עד יום שישי; אולם ליו”ר איגוד הדייגים בעזה טרם נמסרה הודעה ברוח זו.

ההגבלות ענף הדיג פגעו קשות בענף הוותיק. רבים עזבו את המקצוע. מספר העובדים בענף הדיג ירד מכ-10,000 בשנת 2000 לכ-3,000 כיום. מוקדם לאמוד את הנזקים מצמצום מרחב הדיג בחודשים האחרונים, אך יו”ר איגוד הדיג סיפר לרכז השטח של גישה על אכזבה ותסכול בקרב הדייגים, שאינם יכולים לנצל את עונת הסרדינים, שנמצאת בעיצומה כעת.