מג’ד אל-משהראווי בת ה-24 היא יזמת צעירה מעזה. היא המייסדת של חברת Sun Box, שמייצרת מערכות סולאריות זעירות לשימוש ביתי. את המערכת פיתחו אל-משהראווי ושותפיה לחברת Sun Box על בסיס מחקר יסודי: הם בדקו את צריכת החשמל הממוצעת בעזה, חקרו יצרנים של לוחות סולאריים ואל-משהראווי אף נסעה עד יפן כדי לבחור סוללות נטענות, שהן לב המערכת. החברה מתעתדת למכור את המערכות במחיר הנמוך האפשרי, כ-400 דולר, כדי לסייע לכמה שיותר מתושבי הרצועה.

רשת אספקת החשמל בעזה כרגע מזרימה רק ארבע שעות חשמל רצופות, שאחריהן 16 עד 18 שעות נתק. חלופה סולארית כמו זו שמציעה “סאן בוקס” עשויה להיות משנה-חיים. מאז סגרה ישראל את מעבר כרם שלום ב-10 ביולי, משלוח שכלל פאנלים סולאריים בעלות 30 אלף שקלים ומלאי של סוללות נטענות מיפן תקוע בנמל אשדוד. הכספים שאל-משהראווי ושותפיה כבר שילמו כדי לייצר את 185 היחידות הראשונות של המוצר הפכו בינתיים לחוב, לו נוספים 600 שקלים ביום, דמי אחסון בנמל. בקיץ הקשה הזה, המערכות האלה יכולות היו לסייע בקירור בתים, בהפעלת מקררים ובהפעלת ציוד חשמלי ביתי נחוץ אחר.

בשבוע שעבר הצליחה אל-משהראווי לצאת מהרצועה, בסיוע גישה, לכנס בארצות הברית, המיועד לבוגרי תוכנית מנהיגות ליזמים צעירים באוניברסיטת ברנדייס שבבוסטון. כדרכו של משטר ההיתרים שמשיתה ישראל, הנסיעה הפשוטה והראויה הזאת לא יצאה אל הפועל בלי קשיים ומתח: בדרכה אל מעבר ארז נודע לאל-משהראווי שלמרות האישור הישראלי שקיבלה ימים קודם לכן, הוטלה עליה פתע “מניעה ביטחונית”. בגישה כבר נערכנו לנקיטת צעדים משפטיים, ואף הודענו על כך לרשויות, אז החליטו במת”ק עזה בכל זאת להתיר לה לצאת ליעדה.

המערכות הסולאריות אינן ההמצאה המשמעותית הראשונה של מג’ד אל-משהראווי. אחרי שסיימה את לימודי ההנדסה באוניברסיטה האיסלאמית בעזה, פיתחה “לבנה ירוקה” עשויה מאפר ומחומרים מצויים, כתחליף למלט שישראל מגבילה ולא פעם אוסרת את כניסתו לרצועה (למשל, בימים אלה).

נשים כמו מג’ד אל-משהראווי, שפורצות תקרות זכוכית ומצליחות לממש את הפוטנציאל שלהן ולתרום לחברה שלהן, נעצרות על ידי בירוקרטיה אלימה ושרירותית, שנועדה להרתיע ולדכא. אל-משהראווי אינה מוותרת, למרות הסגר, למרות המכשולים החדשים והמיותרים שמוסיפים להיערם.