חנות לממכר טלפונים סלולריים בעזה. צילום: אסמאא ח’אלידי
חנות לממכר טלפונים סלולריים בעזה. צילום: אסמאא ח’אלידי

10 במאי, 2020. לאחר שב-10 בפברואר ישראל אסרה באופן גורף להכניס לרצועה כל ציוד תקשורת ואביזרים שנלווים לו, פריטים אלקטרוניים – מחשבים ניידים, מדפסות וטלפונים סלולריים, אוזניות שמע, כבלים מטענים לטלפונים סלולריים, וציוד היקפי נוסף – שוב נכנסו לעזה דרך מעבר כרם שלום במהלך חודש אפריל. המחסור עדיין גדול.

האיסור הוּסבר על ידי מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ”ש) כתגובה לפריצה למחסני חברת התקשורת הפלסטינית פלטל ברצועה, שיוחסה לפעילי חמאס. גישה התריע במכתב לשר הביטחון ב-6 באפריל כי תחת נסיבות של כללי הבידוד החברתי שנאכפו גם בעזה במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, מדובר בענישה קולקטיבית בלתי חוקית.

לדברי ראמי אבו-אלעון, יו”ר איגוד חברות מערכות המידע והטכנולוגיה הפלסטיניות, PITA, בחודשים האחרונים חברות רבות בעזה הגישו בקשות לתיאום הכנסת ציוד תקשורת לרצועה, לרובן ישראל כלל לא השיבה.

“לפני הטלת האיסור, תהליך התיאום להכנסת הציוד לעזה ארך כשבוע,” אמר אבו-אלעון לגישה. “אך כיום לא ברור לפי מה ישראל בוחרת את מי ואת מה לאשר. התחושה היא שהחלטות מתקבלות באופן שרירותי ואקראי”. כך, למשל, אושרה בקשה אחת להכנסת כבלים הנחוצים לחיבור לרשת האינטרנט, אך לא אושרו בקשות אחרות להכנסת אותם כבלים. שתי בקשות להכנסת מחשבים ניידים אושרו, ואילו אחרות לא. אבו-אלעון הזכיר עוד כי חברות רבות מצפות לכניסת סחורות שמעברן אושר טרם הטלת המניעה, סחורות שעדיין ממתינות באחסון בשטח ישראל, על חשבון הרוכשים.

בתחילת אפריל דיווח גישה על פגיעותיה המידיות של ההחלטה למנוע את הכנסת הציוד, שעל השימוש בו, כמו גם על מכירתו והתחזוקה שלו, מתבססת פרנסתם של רבים ברצועה. תפקוד מערכות הכלכלה והבריאות, וכמובן ענף התקשורת, תלוי בציוד זה, כמו גם יכולתם של תושבים להתמודד עם צרכים מידיים כמו לימוד ועבודה מרחוק. גם אם ישראל נסוגה בה מהאיסור הבלתי סביר והגורף על הכנסת הציוד לרצועה, כעת עליה לוודא שהמשך כניסתו מתאפשרת ביעילות ובמהירות בהתאם לצרכים, בכפוף רק לבדיקות ביטחוניות פרטניות. על ישראל לאפשר לתושבים לקיים חיים תקינים ככל האפשר בנסיבות הקשות שעדיין נכפות על כולנו.