מחלקת טיפול נמרץ פגים בבית חולים בעזה. צילום: גישה
מחלקת טיפול נמרץ פגים בבית חולים בעזה. צילום: גישה

27 באוגוסט, 2020. הרשויות בעזה האריכו את העוצר בכלל הרצועה בעוד 72 שעות, עד ליום ראשון. נאסר על מעבר בין המחוזות שבתוך הרצועה. עד כה התגלו 26 מקרים של הידבקות קהילתית בקורונה ונרשמו ביומיים האחרונים שני מקרי פטירה, מה שמעלה לשלושה את סך מקרי המוות בעזה שמיוחסים להידבקות בנגיף. פתוחים רק מתקנים רפואיים ומוסדות חיוניים, בהם מאפיות ומרכזים לאספקת מי שתייה. 2,269 תושבים חוזרים שוהים כעת במתקני הבידוד הממוסדים. מבין המקרים שאובחנו עד כה בקרב השוהים במרכזי הבידוד ישנם 37 מקרים פעילים. מעבר כרם שלום חזר לפעול.

בעזה 16 מתקני בידוד. במקרה של התפשטות נרחבת, חלקם יוסב למתקנים לטיפול בחולים. בתי ספר, עסקים, מפעלים ומשרדים ציבוריים, בתי תפילה, כולם סגורים והרשויות הדריכו את התושבים לעטות מסכות כאשר הם יוצאים לרכוש מוצרים חיוניים.

ובזמן הקשה הזה ישראל עדיין מונעת כניסה של מוצרים חיוניים, בראשם סולר שנועד לתחנת הכוח היחידה ברצועה. התחנה, שמספקת כשליש מהחשמל שעומד לרשות תושבי הרצועה, מושבתת מאז יום שלישי 18 באוגוסט בשל המחסור בדלק. הגדלת גרעון החשמל מסכנת את הפעילות התקינה של בתי חולים, מתקני סילוק שפכים, מתקני התפלה ומרכזי הבידוד, בנוסף להשבתת מכשירי חשמל ביתיים בעת שהתושבים נדרשים לשהות ברציפות בבתיהם. לרשות תושבי עזה עומדים כעת לא יותר משש שעות לא רצופות של חשמל ביממה.

בנוסף להחלטתה לחסום כניסה של דלקים לרצועה, ישראל אוכפת מאז 16 באוגוסט סגר ימי מלא ברצועה, ובכך פוגעת במקור פרנסה ותזונה חשוב עבור תושבי הרצועה. מאז 11 באוגוסט היא אוסרת גם על כניסת חומרי בניין.

על ישראל לבטל מיד את צעדי הענישה הקולקטיבית נגד הרצועה, כפי שהיה עליה לעשות גם בטרם התגלו מקרי ההדבקה בקרב האוכלוסיה הכללית, ולאפשר לאלתר כניסה של דלק, מוצרים חיוניים, וכל הנחוץ לקיום פעילות כלכלית מרבית בעזה ולהבטחת ביטחון תזונתי לתושביה.