תמונות אילוסטרציה. צילום: Victuallers
תמונת אילוסטרציה. צילום: Victuallers

מאז ההתקפות על רצועת עזה בסבב הלחימה האחרון, וכמעט שלושה חודשים לאחר הפסקת האש, מטילה ישראל הגבלות חמורות על כניסת סחורות לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום. להגבלות אלה השלכות הרות אסון. הן גורמות למחסור רב בשוק בעזה ומעצימות את המצב הכלכלי הקשה, במיוחד לאור הצורך בשיקום תשתיות והחלפת ציוד שניזוקו בלחימה ונדרש להמשך תפקודם של מגזרים חיוניים, ביניהם הבריאות, החינוך והמסחר.

לפי התאחדות חברות טכנולוגיית המידע הפלסטיניות (PITA), בישראל ובגדה נמצא כיום ציוד תקשורת רב, המוערך בשווי של 15–20 מיליון דולר, אשר יועד לכניסה לרצועת עזה. חלק גדול מציוד זה כבר קיבל את כל הרישיונות וההיתרים הנדרשים לצורך המעבר בכרם שלום. כמו כן, חלק רב מהציוד נרכש עבור חברות שזכו במכרזים להספקת ציוד למוסדות חינוכיים וארגונים בינלאומיים ברצועת עזה, ביניהם העולמי וארגוני או״ם נוספים.

ההתאחדות מעריכה כי 56 חברות בתחום התקשורת והטכנולוגיה נפגעו במהלך המתקפה הישראלית על הרצועה, כאשר 13 מהם נהרסו כליל, והנזקים הישירים לענף מוערכים ביותר מ-5 מיליון דולר. לזאת מצטרפים הפסדים של בעלי עסקים אשר אינם יכולים לעמוד בהתחייבויותיהם, נאלצים לספוג הפסדים ואף לפטר עובדים, וכן לשלם סכומים גבוהים על אחסון הציוד בישראל. ההפסדים הנוספים מוערכים בכמעט 1.2 מיליון דולר.

המניעה הגורפת על כניסת ציוד תקשורת וטכנולוגיה לרצועה פוגעת באופן ישיר בענף התקשורת וטכנולוגיית המידע, בענפים הנסמכים עליו, ובכלל האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה המוענשת על לא עוול בכפה על ידי מניעת מצרכים בסיסיים.

במכתב דחוף ששלח גישה ב-2.8 לשר הביטחון, היועץ המשפטי לממשלה ומתאם הפעולות בשטחים קראנו להורות באופן מידי על ביטול מניעת כניסה של ציוד תקשורת לרצועת עזה, ולאפשר את כניסתו של הציוד הממתין בישראל ובגדה ללא דיחוי נוסף. במכתב הדגישה עו”ד מונא חדד בשם גישה כי “מניעה גורפת זו חורגת מגדר הסביר ואינה מידתית. בנסיבות אלו, מדובר אף בענישה קולקטיבית בלתי חוקית והפרה של החובה לכבד ולשמור על תקינותם של החיים האזרחיים של האוכלוסייה האזרחית בעזה” .

ב-5.8, שלושה ימים לאחר שליחת המכתב, פרסמה ועדת הסחורות הפלסטינית שישראל הודיעה כי תאפשר כניסת ציוד תקשורת לרצועה, אך ב-9.8 פורסם כי ישראל חזרה בה מהאישור, ולא תתאפשר כניסת הפריטים לרצועה.

ב-13.8 הודיע מתפ”ש כי ישראל תרחיב את רשימת הסחורות שהיא מאפשרת להכניס לרצועה דרך מעבר כרם שלום, ובתוך זה ציוד לענף התחבורה והתקשורת. למרות ההודעה, הרשויות בישראל לא אפשרו בפועל תיאום להכנסת סחורות מסוג זה לרצועה.

אתמול (16.8) נמסר לוועדה לתיאום סחורות בצד הפלסטיני שהתיאום להכנסת סחורות לענף התקשורת יתאפשר החל מהיום. היום (17.8) הועדה פרסמה רשימת סחורות שניתן לתאם את הכנסתן בחמישי הקרוב (19.8).