18 באוקטובר, 2020. בשעות הבוקר של יום שלישי, 13.10, פלשו דחפורים וטנקים ישראליים לתוך שטח רצועת עזה, עד לעומק של כ-300 מטר מהגדר, באזור ח’וזאעה ועבסאן אל-כבירה, שבנפת ח’אן יונס, וגרמו לנזקים כבדים לדונמים רבים של שדות חקלאיים, ובהם גידולי פטרוזיליה, קישואים וחצילים. לפי ארגון זכויות האדם אל-מיזאן בעזה, מאז 2014 לא נרשמה פגיעה כה חמורה ביבולים בפעולת דחפורים.

נתוני אל-מיזאן מראים שמתחילת השנה ועד אוגוסט ישראל פלשה לאדמות הפלסטיניות באזור הסמוך לגדר 34 פעמים. חסן שאהין, אחד החקלאים שהיה עד לפלישה, סיפר לגישה שהוא ועמיתים ראו את הטנקים ואת הדחפורים נכנסים לאזור הפלסטיני, אך לא צפו את ההרס שיבוא בעקבות זאת. לשאהין שמונה דונם חצילים, ששתל בשותפות עם דודו, יוסף, סמוך לכביש “ג’קר” שנמתח לאורך הרצועה 300 מטר מהגדר. לדבריו, בחרו בחצילים בשל העלויות הנמוכות יחסית, ובגלל שאינם גדלים לגובה. כך חשבו שלא תהיה לישראל טענה שצריך לשטח את השדה “משיקולים ביטחוניים”. שאהין מספר, שדודו הרים את ידיו מול הדחפורים, מחזיק בחצילים, וביקש מהם לעצור, אך לשווא.

לפי החקלאים באזור, הדחפורים השמידו כ-25 דונם של גידולים והרסו רשת ההשקיה מרכזית ומערכת טפטפות. גם השדה של אסמאעיל אבו טעימה, שמגדל תרד ופטרוזיליה, ניזוק משמעותית. “שתלתי עשרה דונם,” הוא מספר, “ועוד לא הספקתי לשלם עבור הזרעים והמים”. אבו טעימה היה אמור השבוע לקטוף את הפטרוזיליה. “בהתחלה לא האמנתי למה שאני רואה. התחלתי לצרוח שיפסיקו. הרגשתי כמו בתוך סיוט. עם כל מטר שבו הדחפור נכנס באדמות, הרגשתי שהוא דורס אותי”.

ישראל כבר פגעה השנה פעמיים בשדות חקלאיים ליד הגדר, על ידי ריסוס מהאוויר, בינואר ובאפריל.  “נראה שהצבא הישראלי רוצה שנפנים שאי אפשר לחיות ולעבוד באזור הזה,” אומר אבו טעימה. פאיז סוקר שתל עשרה דונם מזרחית לעזה, לאחר שיבולים קודמים שלו ניזוקו באפריל מהריסוס שביצעו המטוסים הישראלים. “אנחנו עומדים בפני משבר כלכלי חונק,” הוא אומר בדאגה.

הפגיעות החוזרות של ישראל בפרנסה של עובדי אדמה, ועוד על רקע המשבר הכלכלי העולמי והחשש לביטחון התזונתי בעקבותיו, חמורה מאוד, ואסור שתישנה. על ישראל חלה חובה להגן על זכויות התושבים שתחת שליטתה הניכרת. פגיעה מכוונת בזכויות אלה היא בלתי חוקית ובלתי מוסרית.