העץ הזה קריטי להמשך קיומה של תעשיית הרהיטים בעזה, שראשיה מעריכים כי הענף על סף קריסה. צילום: אימאן מוחמד
העץ הזה קריטי להמשך קיומה של תעשיית הרהיטים בעזה, שראשיה מעריכים כי הענף על סף קריסה. צילום: אימאן מוחמד

משרד החוץ הפיץ היום פרסום ובו מידע על מעצרו של תאמר אחמד מחמד ברים, תושב רצועת עזה שהודה כי העביר מאות טונות של חומרי בניין שנועדו לשיקום ישירות לחמאס.

על פי הדיווח ברים נעצר בסוף אוגוסט. למרות זאת במערכת הביטחון לא עצרו את כניסת חומרי הבניין לרצועה. בספטמבר נכנסו לרצועה דרך ישראל 250,440 טונות חומרי בניין ובאוקטובר נכנסו 327,400 טונות. כפי שמשתקף מהתבטאויות בכירים במערכת הביטחון, הבינו שם ששיקום הרצועה הוא אינטרס ישראלי, ושחשוב שלא תיפסק אספקת חומרי הבניין, גם אם ישנם גורמים עוינים לישראל שעלולים להניח יד על חלק מחומרי הבניין. זאת מבלי להזכיר את זכויות היסוד, גם של תושבי עזה, להתפרנס ולחיות בכבוד.

ישראל, שעדיין מגבילה כניסה של חומרי הבניין, אוסרת כליל על כניסה של לוחות עץ בעובי סנטימטר ומעלה לרצועה, בנימוק שלוחות כאלה עלולים לשמש לדיפון מנהרות. העץ הזה קריטי להמשך קיומה של תעשיית הרהיטים בעזה, שראשיה מעריכים כי הענף על סף קריסה, וחיוני לא פחות גם לשיקום הבנייה ברצועה. סגן מתאם הפעילות ההומניטרית מטעם האו”ם, רוברט פייפר, שפיקח על לא מעט מאמצי שיקום גדולים בחייו המקצועיים, אמר רק בשבוע שעבר (בכנס “קידום אסטרטגיה מתואמת לשיקום עזה” שנערך במכללה האקדמית נתניה), כי טרם יצא לו לנהל מאמץ שיקומי בלי נגישות לעץ, “ואני מאוד מקווה שלא ייצא לי שוב,” הוסיף בדיפלומטיות.

שלחנו השבוע מכתב בנושא למתאם פעולות הממשלה בשטחים והתמודדנו עם הטיעונים הביטחוניים שעומדים בבסיס ההחלטה לאסור כניסת עץ לרצועה.

על ישראל לאפשר כניסה של לוחות עץ לעזה; מדובר במצרך יסוד חיוני מכדי שייעלם מהשוק.