לפי משרד הבריאות בעזה, עשרות אנשים, בהם ילדים, נהרגו בהתקפות ישראל ברצועה. נכון לשעה זו, לפחות חמישה אנשים, בהם ילדה אחת, נהרגו בישראל מפגיעת רקטות מעזה. ירי מכוון או בלתי-מובחן כלפי ריכוזי אוכלוסייה אזרחית הוא פשע מלחמה. לישראל חובה להגן על אזרחיה, אך הפרת דיני הלחימה על ידי הצד שמנגד אינה מצדיקה או מכשירה את הפרת חובותיה כלפי האוכלוסייה בעזה, שתחת כיבושה. גם במצב לחימה, ישראל מחויבת לפעול במסגרת הדין הבינלאומי ולהגן על זכויות שני מיליון תושבי הרצועה.

מעבר ארז סגור בידי ישראל כמעט לחלוטין מאז מרץ 2020 באמתלת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. ערב הלחימה, הצהיר מתאם פעולות הממשלה כי תתאפשר במעבר תנועה למקרים “הומניטריים וחריגים ביותר”, אך דובר משרד הבריאות בעזה, מסר אמש כי לא התאפשר בארז אפילו מעבר של חולים הזקוקים לטיפולים מצילי חיים בבתי חולים בגדה המערבית, במזרח ירושלים ובישראל.

שלשום (10.5) ישראל עצרה לחלוטין את התנועה דרך כרם שלום, מעבר הסחורות העיקרי מהרצועה ואליה, כולל מעבר של דלק וציוד הומניטרי חיוני נוסף. כתוצאה מסגירת כרם שלום, לא נכנס דלק המיועד לתחנת הכוח. המחסור כבר גרם להשבתת טורבינה אחת ולירידה נוספת באספקת החשמל לתושבים, שגם בשגרה לא עלתה על שמונה שעות רצופות. האו”ם מזהיר שבלא שינוי לטובה, האספקה תופסק כליל עד סוף השבוע.

ירי שמכוון נגד אזרחים אסור בחוק הבינלאומי, וכך גם ענישה קולקטיבית של אזרחים באמצעות סגירת המעברים. בנוסף, סגרה ישראל את המרחב הימי בעזה, והאיסור הגורף על יציאה לים נמשך עד היום. מדובר בצעד ציני וענישתי, הפוגע במקור קריטי של פרנסה ותזונה.

ההגבלות והסגר שישראל כופה על עזה דיכאו את כלכלתה, פגעו במערכת הבריאות שלה ומשמרים אותה מזה שנים במצב הומניטרי קשה. לאלה נוספים כעת השלכות קשות על תפקודם של תשתיות ומערכות אזרחיות קריטיות, כתוצאה מסגירת המעברים בידי ישראל והתקפותיה ברצועה.

על פי מידע שנמסר לגישה אמש מגורמים בחברה לחלוקת החשמל ובמערכת הבריאות ברצועה:

  • שלושה מקווי החשמל היוצאים מתחנת הכוח בעזה, ומספקים חשמל לבתי חולים, עסקים ובתי מגורים, ניזוקו מההפצצות והושבתו; בידי החברה אין מספיק ציוד שנחוץ לתיקונים.
  • בתי החולים, הקורסים תחת הטיפול בחולי הקורונה הרבים ברצועה, מתמלאים במאות פצועים מהירי. תפקוד בתי החולים, הפועלים כולם במצב חירום, נפגע מהירידה באספקת החשמל. הדבר פוגע, בין היתר, בייצור החמצן שנדרש למכונות הנשמה.

גישה קורא לישראל לחדול מירי בלתי-מידתי ובלתי חוקי על האוכלוסייה בעזה, להימנע מפגיעה נוספת בזכויות האדם של שני מיליון התושבים והתושבות שחיים תחת שליטתה ברצועה, לפתוח לתנועה את המעברים שבינה ובין עזה, ולאפשר יציאה של דייגים לים.