רכזת הפעילות הציבורית בגישה, נעה גלילי, לקחה חלק בדיון שנערך ב-30 ביוני בוועדת הכנסת המיוחדת בעניין התמודדות עם נגיף הקורונה, שעסק בעצירת התיאום בין הרשות הפלסטינית לישראל בכל הנוגע ליציאת חולים מעזה לטיפולים מצילי חיים בגדה המערבית ובישראל. הדיון התקיים לבקשתה של ח”כ סונדוס סאלח מהרשימה המשותפת, והתמקד בצורך במנגנון שיאפשר לפלסטינים בעזה להגיש בקשות להיתרים שייבחנו על ידי הרשויות בישראל, גם בהעדר תיאום מצד הרשות הפלסטינית.

במהלך חודש מאי הודיעה הרשות הפלסטינית על הפסקת התיאום בינה ובין ישראל, בתגובה להצהרות ישראל כי בכוונתה לספח חלק מהשטחים הכבושים בגדה המערבית. מפניות וממידע שנאסף בארגון גישה ובארגוני זכויות אדם נוספים, בישראל ובעזה, ישנם ברצועה חולים רבים שלא יכולים להגיע לטיפול הרפואי לו הם זקוקים, מכיוון שאין להם דרך להגיש בקשות להיתרי מעבר מישראל, השולטת במעבר ארז. רבים מהחולים, בהם גם קטינים, סובלים ממחלות מסכנות חיים.

גישה ועוד ארבעה ארגוני זכויות אדם ישראלים שיגרו בחודש שעבר מכתב בהול לשר הביטחון, ליועץ המשפטי לממשלה ולמתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ”ש), ובו דרשו פרסום ברור ומידי להליך חלופי לצורך הגשת בקשות, כזה שיבטיח מעבר מעזה בהיעדר מנגנון התיאום. רן גולדשטיין, מנכ”ל ארגון רופאים לזכויות אדם, הזכיר לחברי הוועדה כי יש רק מערכת בריאות פלסטינית אחת. “בתי החולים בעזה לא יכולים לתת מענה לטיפולים מסוימים,” אמר. “לאדם בעזה צריכה להיות נגישות לטיפול בגדה או בירושלים המזרחית”.

גלילי הדגישה בדיון כי עומק השליטה של ישראל בהיבטים רבים בחיי תושבי עזה מוליד אחריות, המעוגנת הן בדין הבינלאומי והן במשפט הישראלי. הפסקת התיאום של הוועדה האזרחית מטעם הרשות הפלסטינית אינה מפחיתה מחובת ישראל להבטיח כי תנועת אנשים וחולים מרצועת עזה תימשך. על ישראל לגבש ולפרסם בהקדם פרוצדורה חלופית לטיפול בבקשות פלסטינים תושבי עזה.

בנוגע לטיפול בחולים, מסרה גלילי כי “במספר מקרים שהובאו לידיעתנו, סירב המת”ק לטפל בבקשות של תושבי עזה בטענה שהן לא הועברו על ידי הוועדה האזרחית הפלסטינית. אני חושבת שנסכים שזה לא סביר שחולים ישלמו בבריאותם ואולי אף בחייהם רק בשל כשל בירוקרטי והיעדר חלופה ראויה למנגנון התיאום”. גלילי הדגישה בנוסף כי כיום ישראל אינה מוכנה לקבל לטיפולה בקשות למימוש צרכים, שאינם טיפול חירום רפואי.

רב-סרן ענבל ממן, ראש מדור תיאום אזרחי ביחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ”ש), האחראית על יישום המדיניות האזרחית של ישראל ברצועה, התייחסה בדיון ל”מוקד פניות” שמתפ”ש העמיד לרשות התושבים, דרכו הם יכולים לפנות כדי להגיש ישירות את בקשותיהם לתיאום יציאתם מעזה לטיפול רפואי. רק בבוקר הדיון בוועדה עלה בדף מתפ”ש שבאתר הממשלה טופס מקוון שמאפשר הגשת בקשה כזאת.

הדיון בכנסת התקיים ערב 1 ביולי, המועד שבו, על פי ההסכם הקואליציוני, רשאי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקדם דיון בקבינט בדבר סיפוח שטח בגדה המערבית, שמשמעו, בין היתר, הפרה בוטה של ההסכמים החתומים בין ישראל לרשות הפלסטינית, ושל הדין הבינלאומי. בוועדת הכנסת טענה רס”ן ממן שפרסום המנגנון להגשת הבקשות עלול ליצור “בעיה משפטית”, בטענה שכאשר מתפ”ש מקבל בקשות ישירות מתושבים, “זה אומר שאנחנו עוקפים את הרשות הפלסטינית, (ש)אנחנו בעצם לא עובדים לפי הסכמי הביניים. אם אנחנו נפרסם את הדבר הזה, איפה זה מעמיד אותנו מול הרשות הפלסטינית?”.

הטופס נמצא כעת באתר המתפ”ש בעברית וערבית, ומציין במפורש שתושבי עזה יכולים להגיש דרכו בקשות ישירות, כפי שדרשו גישה וארגונים עמיתים. נדגיש כי גם בהיעדר תיאום עם הרשות הפלסטינית על ישראל לקבל, לעבד ולאשר בקשות למעבר גם לצרכים נוספים, שאינם טיפול רפואי בהול.

לצפייה בדיון הוועדה, לחצו כאן