נא לפנות לדובר מתפ"ש
נא לפנות לדובר מתפ”ש

שמעו סיפור: לפני כחודש פנינו לדובר מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ”ש) בבקשה לאשר את יציאתה מעזה של עיתונאית צעירה, כדי שתוכל להיפגש עם עורכי מגזין ישראלי שבו היא כותבת, ולעבור סדנה לצילום, עריכה ופרסום תוכן.

על פי רשימת הקריטריונים ליציאת פלסטינים מהרצועה דרך מעבר ארז, עיתונאים זרים יכולים לצאת מהרצועה, ובמקרה כמו שלה יש להגיש בקשה לדובר מתפ”ש. וכך, כאמור, עשינו.

בחלוף מספר ימים, כשהתקשרנו לברר מה סטטוס הטיפול בבקשה, נמסר לנו שדובר מתפ”ש העביר את הבקשה לטיפול מדור פניות הציבור במתפ”ש. היום קיבלנו את תשובתו של זה לבקשה: נא לפנות לדובר מתפ”ש.

לא נורא, ממילא חלף כבר בינתיים מועד ההשתלמות שהעיתונאית קיוותה להגיע אליה.

אנחנו כותבים לא מעט על כך שרשימת הקריטריונים ליציאת פלסטינים מהרצועה צרה מאוד ומוזרה עד כדי שרירותיות. לא מזמן סיפרנו על נאדר אל-מצרי, רץ המרתון שבקשתו לרוץ במרתון בית לחם סורבה, בעוד שכדורגלנים מופיעים ברשימת הרשאים לצאת את עזה. לאחרונה גם העלינו סרטון, שמבליט קריטריון שמאפשר לאדם לצאת לבקר את אמו הגוססת בגדה אך אוסר על נכדה לבקר את סבתהּ. קל לשכוח שגם מי שעומד בקריטריונים צריך לעבור מסע ייסורים ביורוקרטי מפותל וממושך, שבסופו לא תמיד מובטחת יציאה, ולא, חלילה, בשל סיבות ביטחוניות.