בסיוע ארגון גישה, כמה בעלי עסקים בעזה הצליחו להתגבר לאחרונה על הקשיים הבירוקרטיים שישראל מערימה על הכנסת ציוד “דו-שימושי” לרצועה והוצאת ציוד לתיקון ואחזקה.

חומרי גלם לתעשייה, ציוד ומכשור רפואי, כמו גם מכשירי תקשורת, וחלקי חילוף למכשירים אלה, כלולים ברשימת הפריטים שישראל מגדירה “דו-שימושיים”, כלומר שלכאורה עלולים לשמש גם לצרכים צבאיים. בנימוק זה היא מגבילה מאוד את הכנסתם לרצועת עזה, כמו גם את הוצאתם לצרכי תיקון ותחזוקה, ומתנה את מעברם ב”תיאום מיוחד”, הליך בירוקרטי ארוך, מסורבל, בלתי-שקוף, שלא פעם מסתיים בלא כלום.

בהתנהלות זו לא רק שישראל לא עומדת בחובתה לדאוג לתקינות החיים ברצועה, שעה שהיא ממשיכה להפגין שליטה ניכרת על היבטים רבים של חיים בה, היא למעשה עוד מדרדרת את מערכות הבריאות, התקשורת והכלכלה בעזה. כל זה נמשך גם בצל משבר הקורונה, שמאט מאוד כלכלות בעולם ומכביד על תשתיות בריאות.

בעקבות ליווי משפטי של גישה, אישרה ישראל ביוני וביולי בקשות של שני בעלי חברות שונות להוצאת ציוד רפואי מהרצועה לתיקון היצרניות באירופה, לאחר שנים של סירובים. כתוצאה מהעיכוב גם נשללה היכולת לביצוע ברצועה בדיקות וניתוחים. אחד מהשניים ביקש מאז 2017 להוציא מעזה עשרה פריטים, בהם מכשיר ייחודי לטיפול בכוויות בחדרי ניתוח. השני ביקש מאז 2018 להעביר לתיקון בגרמניה שלושה רכיבים, בהם וסת שממנן חומרי הרדמה בחדר ניתוח. בתחילת 2020 קיבל את האישור המיוחל, אך הפריטים הוחזרו אליו לאחר שהגיעו למעבר הסחורות כרם שלום בטענה שהגיעו באיחור ושהיה עליו להובילם במשאית, ולא ברכב פרטי. לארגון הבריאות העולמי אף נמסר בעל פה, שהמעבר אינו ערוך לבדיקת המכשירים. במסגרת ההתערבות בעניינם, גישה הזכיר לרשויות כי כפי שאישרו את הכנסת הפריטים לרצועה דרך מעבר כרם שלום, שבשליטתה הבלעדית של ישראל, כך הן יכולות לאתר פתרון שיאפשר את הוצאתם.

יבואן ציוד רפואי שביקש לאחרונה להסתייע בגישה, העריך שבשלוש השנים האחרונות הפסיד כ-1.5 מיליון דולר בשל חוסר האפשרות להוציא מעזה רכיבים במכשירים שהתקלקלו. בנוסף, סיפר שהוא ממתין זה למעלה מחודשיים לתשובה לגבי בקשתו להכניס לעזה ארבעה רכיבים של מכשור המשמש לבדיקת סי.טי.

משלהי 2019 מנסה מנכ”ל חברת ניו-סטאר מקס, המספקת שירותי אינטרנט, לתאם כניסה לעזה של שרת, שנתרם על ידי חברת פייסבוק בארה”ב. לפי המנכ”ל, השרת יחסוך משמעותית בעלויות החברה, ויאפשר למשוך לקוחות חדשים במחירים אטרקטיביים. בקשות שהוגשו להכנסתו לעזה, מאז ועד חודש מרץ נענו שוב ושוב שהן “בבדיקה ביטחונית”.  האישור התקבל, לבסוף, בחודש יוני, בעקבות התערבות גישה. כעת המחלקה המשפטית של הארגון מלווה בקשה חדשה מטעם ניו-סטאר מקס לתיאום כניסת שרת נוסף לשיפור חווית הגלישה בעזה, שהתקבל בתרומה מחברת גוגל.

בשל החרפת ההגבלות שמטילה ישראל מאז מרץ על תנועה דרך מעבר ארז, בכסות החשש מפני התפשטות הקורונה, צנחו מספרי היציאות דרכו לכדי אחוז ממספרן בתחילת השנה. הידוק הסגר פגע, בין היתר, באפשרויותיהם של יצרנים וסוחרים להכניס פריטים חיוניים לעסקיהם. אחד מהם הוא ג’מאל אבו-עיטה, בעלים של מפעל למוצרי חלב בעזה. בפברואר רכש חומרים שנחוצים לאריזה, בהם דיו, שמשמש להדפסת תאריך התפוגה על המוצרים, אך בשל ההגבלות על תנועה, נחסמה בפניו האפשרות לממש את היתר הסוחר שלו כדי להכניסם לעזה דרך המעבר, כפי שנהג מתמיד. רק בעקבות הסיוע המשפטי של גישה, התירה ישראל את מעברם בארז באמצעות מערכת הדואר. כניסת החומרים אפשרה לו להמשיך את פעולת המפעל, על שלושים עובדיו. במצב של שיעורי אבטלה כה גבוהים, המאבק על כל מקום עבודה הוא קריטי.