משאיות עוברות לרצועה דרך מעבר ארז. צילום: איגוד יבואני הרכב
משאיות ואוטובוסים עוברים לרצועה דרך מעבר ארז. צילום: איגוד יבואני הרכב הפלסטיני

20 ביולי 2016. לראשונה מאז הטלת הסגר, שימש מעבר ארז לא רק לתנועת אנשים, כאשר כלי רכב עברו בו בדרכם לקונים ברצועת עזה. במקביל, הודיע מתפ”ש על הקפאת משלוח חבילות דואר לרצועה.

שלוש משאיות ושמונה אוטובוסים, ו-54 כלי רכב פרטיים, שנרכשו בישראל, עברו במעבר. לפי מקורות פלסטיניים, הצד הישראלי הודיע בשבוע שעבר לפלסטינים על ההיתר לכניסת כלי רכב דרך ארז במקום דרך מעבר כרם שלום. כלי הרכב מיועדים לסקטור הפרטי וכניסתם נעשתה בפיקוח משרד התחבורה הפלסטיני.

גורמים פלסטיניים הביעו תקווה שזוהי סנונית ראשונה לקראת הפעלת מעבר ארז כמעבר סחורות. ידוע לנו כי משרד הביטחון עורך בדיקות לבחינת הנחוץ לפתיחת מעבר סחורות מתפקד בצפון הרצועה. כיום, כניסה ויציאה של סחורות מעזה מתבצעת רק דרך מעבר כרם שלום; מעבר ארז משמש לתנועת אנשים בלבד, מלבד כניסה מוגבלת של תרומות ציוד, לעיתים, ודואר. השימוש הבלעדי במעבר כרם שלום מעורר קשיים רבים בשל המרחק מנמל אשדוד ובעיקר בשל העומס הגדול בכביש היחיד המוביל אליו בצד הישראלי.

ובעוד שתנועה מסוימת במעבר ארז מתרחבת, נסגר נתיב אחר בו: שירות הדואר הציבורי אל ומתוך עזה הוקפא בשבוע שעבר בהוראת מתאם פעולות הממשלה בשטחים. ההודעה על ההקפאה, שפורסמה בדף הפייסבוק בערבית של המתאם, נומקה בטענה כי נתגלו “מקרים רבים, חוזרים ונשנים, של ניסיונות הברחת חומרים המשמשים לצרכי טרור”. בצילום שליווה את ההודעה הוצגו סכין, מצית, קפיצים, אנטנות וויי-פיי, רחפן ועוד מוצרים, יומיומיים ברובם. כניסה ויציאה של חבילות יכולה להיעשות כרגע רק דרך חברות שינוע פרטיות, שמטבע הדברים תעריפיהן יקרים בהרבה.

כל החבילות שעוברות לרצועת עזה, בכל הדרכים, עוברות את אותן בדיקות פרטניות ושיקוף. הקפאה מוחלטת של שירות הדואר דווקא מעורר שאלות בדבר המניע להחלטה, שעל פניו נראית כצעד של ענישה, ולא מענה לצורך ביטחוני. ההחלטה בעיקר פוגעת באוכלוסייה החלשה ביותר ומונעת ממנה זכויות יסוד. מובן שאין הדבר עולה בקנה אחד עם השיח הרווח בדבר הצורך בסיוע להתאוששות בעזה והסרת חסמים בלתי נחוצים.