ארגוני זכויות האדם “גישה”, “עדאלה”, “רופאים לזכויות אדם – ישראל” ו”מרכז אל-מיזאן” (בעזה) שיגרו היום (7.8) פנייה בהולה לשר הביטחון, בני גנץ, היועצת המשפטית לממשלה, עו”ד גבי בהרב-מיארה ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, רסאן עליאן, בדרישה כי יפעלו להפסקה מידית של ההרג והפגיעה באוכלוסייה האזרחית ברצועה ויפתחו את המעברים ארז וכרם שלום. זאת על מנת שתתאפשר לפחות כניסה ויציאה במקרים ובצרכים הומניטריים, כולל יציאת חולים לטיפולים רפואיים דחופים מחוץ לרצועה וכן הכנסה לעזה של כל הסחורות החיוניות לתושביה. הארגונים הדגישו בפנייתם כי התנהלותה של ישראל “מעלה חשד רציני להפרה בוטה של דיני הלחימה שעלולה להגיע לכדי פשעי מלחמה”.

מאז ה-2.8 ועד לשעה זו, ממשיכה מדינת ישראל לסגור באופן מוחלט את המעברים היבשתיים שבינה לבין הרצועה. ישראל סגרה את המעברים באופן מוחלט במשך שלושה ימים עוד לפני שהחלה ב-5.8 את מתקפתה האווירית ברצועה, אשר כבר גרמה לאבדות רבות בנפש, למאות פצועים ולעקירה של עשרות משפחות מבתיהן. ישראל מונעת תנועת אנשים לרצועה וממנה דרך מעבר ארז, אף לצרכים רפואיים והומניטריים דחופים ומצילי חיים. כתוצאה מסגירת מעבר כרם שלום, נחסמת כניסת סחורות חיוניות לרצועה, ביניהן דלקים לתחנת הכוח בעזה. עקב כך, ב-6.8 הושבתה תחנת הכוח ברצועה. אספקת החשמל ברצועה עומדת כעת על פחות מ-20% מהצורך ומספיקה, נכון לזמן הפרסום, רק לכ-4 שעות אספקה רצופות ואחריהן כ-16 שעות נתק, לפחות. המחסור כבר החל לפגוע קשות בתפקודן של תשתיות אזרחיות בסיסיות וחיוניות, ביניהן מערכות המים והתברואה וכן במערכת הבריאות ובבתי חולים, הנאלצים להתמודד עם מספר גבוה של פצועים כתוצאה מההתקפות.

החלטת ישראל לסגור את המעברים מאז 2.8 היא פגיעה קיצונית בתושבי עזה המתווספת לנזקים הקשים שהיא גורמת להם בשגרה באמצעות הסגר הבלתי חוקי שהיא כופה ומתקפותיה החוזרות והנשנות ברצועה. “קשיים ביטחוניים, לרבות סכנות הנשקפות בעת הלחימה, אינם פוטרים את ישראל מחובותיה ההומניטריות כלפי תושבי רצועת עזה”, הדגישו הארגונים בפנייתם.

הארגונים עוד הדגישו כי ההתקפות על אזרחים ובתי מגורים, וכמו גם מניעת מעבר אנשים, כולל חולים, וכן מניעת אספקה סדירה של מוצרים חיוניים הם בלתי-חוקיים על פי כללי הדין הבינלאומי. “הפרתם של כללים אלה מעלה חשד רציני להפרה בוטה של דיני הלחימה שעלולה להגיע לכדי פשעי מלחמה, והינכם נדרשים להפסיקם באופן מידי”, כתבו.

למכתב המלא, כאן.