יום ד, 11.11.2020: ב-13 באוקטובר פלשו דחפורים של הצבא הישראלי לעומק של כ-300 מטר מהגדר עם ישראל בתוך שטח הרצועה, פגעו קשה בעשרות דונמים של אדמה חקלאית, והרסו יבולים ורשתות השקייה. לפי ארגון אל-מיזאן, הפועל בעזה, מדובר בפגיעה החמורה ביותר לאדמות מאז 2014. על פי משרד החקלאות בעזה, פרנסתם של לפחות עשרה חקלאים נפגעה קשות כתוצאה מהפלישה, והיקף הנזקים לאדמות מוערך בלפחות 32 אלף דולר. לאור זאת, שיגרו הארגונים גישה, עדאלה ואל-מיזאן, מכתב בהול לשר הביטחון, ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט הצבאי הראשי, בדרישה להפסיק לאלתר את הריסת האדמות בשטחי הרצועה, לחקור את אירועי הפלישה האחרונה ולפצות את החקלאים על הנזקים הכבדים שנגרמו.

הצבא פולש קרקעית לרצועה בשגרה שנים. על פי נתוני האו”ם, בין ינואר 2020 ל-19 באוקטובר נרשמו 42 פלישות של הצבא לשטח הרצועה. משנת 2014 ישראל מרססת קוטלי עשבים מן האוויר לאורך הגדר למטרת “חשיפה”. בכל השנים האלה חקלאים חיים בחרדה מתמידה מפני פגיעות במקור פרנסתם. ישראל המשיכה לנקוט בפעולות ההרסניות גם על רקע המשבר הבריאותי העולמי והחשש לביטחון התזונתי ולפרנסה, ובניגוד לחובתה להגן על זכויות האדם של תושבי עזה החיים תחת שליטתה.

בתשובתו לבקשה שהגיש ארגון גישה על פי חוק חופש המידע, טען הצבא כי הפלישות נדרשות ל”צרכים מבצעיים שתכליתם הגנה על ביטחון”. בפנייה שכתבה בשם הארגונים, מדגישה עו”ד מונא חדאד מארגון גישה כי אין בכך כדי להצדיק את הפגיעה באדמות החקלאים בעזה: “מדובר בפעולות הרסניות המנוגדות למשפט הישראלי והבינלאומי, ואשר לצבא הישראלי אין כל סמכות בחוק לנקוט בהן. פעולות אלה מסכנות את חייהם של החקלאים, שלמות גופם וקניינם, ובכך פוגעות בזכויותיהם הבסיסיות ביותר, ביניהן הזכות לכבוד, לקניין ולתעסוקה, בצורה אנושה ובלתי מידתית”.

  • לקריאת פניית הארגונים לשהב”ט, לפצ”ר וליועמ”ש, לחצו כאן.