15.3.2017

במהלך החודשים פברואר ומרץ 2017 תפסו הרשויות הישראליות ציוד רפואי רב שיועד לאוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה וסירבו להכניסו לרצועה. מדובר במשלוחים גדולים של ציוד לרפואת שיניים, הכוללים מכשור ואבזור מקצועי, מזרקי הרדמה, כפפות וקערות, חומר למדידת שיניים וחומר לביצוע סתימות שחורות מסוג “אמלגם”. הציוד נרכש מחברות ישראליות, פלסטיניות וזרות, ועלותו המשוערת כ-140 אלף שקלים. הציוד נרכש על ידי שתי חברות לייבוא ושיווק מוצרים דנטליים הפועלות ברצועת עזה, אשר תכננו לשווק אותו למרפאות שיניים בתוך הרצועה.

למרות שהחברות ערכו את כל התיאומים הנדרשים מול רשויות ישראל על מנת להכניס את הציוד לרצועת עזה, נציגי מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ”ש) הפועלים במעבר כרם שלום החליטו לתפוס את הציוד ולהעבירו לרשות משרד הביטחון עד להודעה חדשה. רק לאחר התפיסה נודע לבעלי החברות שמדינת ישראל החליטה לראות בחומר מסוג “אמלגם” ציוד דו-שימושי שנדרש היתר מיוחד על מנת להכניסו לרצועת עזה. עד כה ישראל מעולם לא התייחסה לאמלגם כציוד דו-שימושי, והוא היה מוכנס לרצועת עזה ללא קושי וללא צורך באישור מיוחד.

במכתב שנשלח למתפ”ש טען ארגון “גישה” שההתייחסות לאמלגם, שהוא חומר לביצוע סתימות שחורות בשיניים, כציוד דו-שימושי, כלומר כציוד שיש חשש שייעשה בו שימוש ביטחוני ברצועת עזה, מופרכת מן היסוד. אמלגם משווק למרפאות שיניים כקפסולה המכילה בדרך כלל כספית וכסף. כאשר מערבבים אותה בחוזקה, הקפסולה הופכת לחומר עמיד לביצוע סתימות. כמות הכספית שיש בכל קפסולה הינה מזערית, כחצי גרם, ודאי לא כזו שניתן לעשות בה שימוש צבאי או ביטחוני. לצד זאת, השימוש האזרחי-רפואי באמלגם הוא כה מובהק, ידוע וברור, שהגדרתו כציוד דו-שימושי תטיל מגבלה בלתי אפשרית על תושבי רצועת עזה.

“גישה” הוסיף והבהיר כי בתנאי החיים הקשים ברצועת עזה, אין תחליף לשימוש באמלגם לביצוע סתימות בשיניים. זוהי הסתימה היחידה העמידה בסיטואציה בה אין חשמל בכל עת ולא תמיד יש מים זורמים, אין פלואור במים, התברואה וההיגיינה במצב ירוד ואין בנמצא מכשור מקצועי ורופאים מומחים לביצוע סתימות לבנות. מבחינה כלכלית, זוהי הסתימה היחידה שתושבי עזה יכולים להרשות לעצמם שכן סתימה שחורה עולה בעזה 50 שקלים בעוד סתימה לבנה עולה סכום כפול. בנסיבות אלו, טען “גישה”, סירוב להכניס אמלגם לעזה יוביל להחמרה נוספת ולפגיעה אנושה בבריאותם של תושבי עזה, שכן רבים מהם פשוט יוותרו על טיפול בבעיותיהם הרפואיות.

“גישה” הוסיף במכתבו כי ההחלטה לתפוס לא רק את האמלגם אלא גם את שאר הציוד הרפואי שהיה במשלוח, היא החלטה בלתי ראויה שכן הציוד הזה דרוש לבריאותם הטובה של תושבי רצועת עזה. החלטה זו מהווה ענישה של החברה שרכשה את הציוד, וענישה של כלל האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה, על לא עוול בכפם.

הפרקטיקה של תפיסת סחורות שאינן “בעייתיות”, רק משום שהגיעו במשלוח יחד עם סחורות שמדינת ישראל מגדירה כ”בעייתיות”, הולכת ומתרחבת בתקופה האחרונה. לאחרונה החלו נציגי המתפ”ש במעבר כרם שלום אף לתפוס את המשאיות עצמן, שמובילות את הסחורה, אם הוחלט שחלק מהסחורה שהן נשאו הייתה “בעייתית”. חלק מהמשאיות שנתפסו הן משאיות ייעודיות להסעת סחורות מסוג מסוים, כמו למשל ציוד רפואי, ומכאן שהן יקרות וחיוניות להמשך אספקת הצרכים הבסיסיים של תושבי רצועת עזה. במכתב שנשלח בעניין זה ביום 15.3.2017 “גישה” ביקש מהמתפ”ש להתערב ולהורות על הפסקתה לאלתר של פרקטיקה זו, שפוגעת במעגל רחב מאוד של אנשים הלוקחים חלק בהכנסת סחורות לרצועת עזה.