מפעל סראיו אל-ואדיה בעזה. צילום: גישה
מפעל סראיו אל-ואדיה בעזה. צילום: גישה

19 באפריל, 2020. בשלהי 2019, לראשונה אחרי למעלה מ-12 שנים של איסור ישראלי, יצא משלוח של חטיפי קרמבו מתוצרת מפעל סראיו אל-ואדיה בדרכו לשווקי מדינות המפרץ. בפברואר ובמרץ השנה הצליחו שני תעשיינים נוספים, בעלי החברות אבו-חמיד ובדרי והנייה, לייצא לגרמניה ולדובאי משלוחים של תערובת התבלינים “דוקה” (חיטה, שומשום ופלפלים), תבלינים אחרים וקפה.

פריצת הדרך הזאת קרתה בעקבות מאמצים משפטיים וציבוריים של גישה. בטרם הוחמר הסגר על הרצועה, בקיץ 2007, 80 אחוז ממוצרי תעשיית המזון המעובד שיוצרו בעזה שווקו מחוצה לה, בעיקר בגדה המערבית ובישראל. המאבק המשפטי שאנחנו מנהלים מטרתו ביטול ההגבלות על שיווק מוצרי מזון מעובד, איסור שסייע לדרדר עוד את כלכלה הרצועה. למרות התחייבויות מצד הרשויות בישראל מול בית המשפט לנקוט בצעדים לקידום הוצאת הסחורה למכירה בגדה ובישראל, הדבר טרם קרה.

הבעלים של בדרי והנייה אמר לגישה שהייצוא מסמל עבורו “צעד ראשון לפיתוח קשרי מסחר בינלאומיים”, למרות שהייצוא מניב רווחים קטנים, בשל עלויות השינוע הכבדות. בעלי מפעלים ויצרנים רבים מזכירים כי מה שנחוץ למימוש פוטנציאל הענף הוא הסרת המגבלות בפני השיווק בגדה ובישראל.

בימים אלה של חוסר ודאות, קיומית וכלכלית, חובה על קובעי המדיניות לעשות מאמץ גדול כדי לאפשר כמה שיותר פעילות כלכלית. על רקע זה דרשנו ממקבלי ההחלטות בישראל להסיר את מגבלות המסחר ההרסניות על רצועת עזה, שגם ברגיל כלכלתה חסרה. חידוש השיווק של מוצרי מזון מעובד בגדה ובישראל תקל על המשבר הכלכלי הצפוי, תגן על מעגל המועסקים ברצועה ואף תרחיבו, ותסייע בהנחת תשתית לעתיד.