"לא כמו אנשים חכמים ואינטליגנטים". מרידור
“לא כמו אנשים חכמים ואינטליגנטים”. מרידור

מצטברים סימנים שהמדיניות הישראלית כלפי עזה משתנה. השבוע, לראשונה מאז 2007, ישראל התירה את יציאתם מעזה של כמה מאות מוסלמים לכבוד עיד אל-אדחא, ובשולי ההודעה על כך, דובר צה”ל גם הצהיר כי בקרוב יאושר שיווק תוצרת חקלאית מעזה בגדה. מגיעות אלינו ידיעות על הקלות מסוימות בתנועת אנשים ומידע לא מאושר עדיין על כך שבשבוע הבא תותר קנייה מדודה של חומרי בניין לשוק הפרטי. אלה ניצנים של מה שחייב להיות מהלך גדול, משמעותי וגורף. גם ראשי מערכת הביטחון כבר מדברים על נחיצותם של צעדים אלה לכלל האזור. אנחנו מקווים שאלה רק באמת שלבים ראשונים בנסיגה מלאה מהסגר על רצועת עזה ולא וריאציה על המדיניות הישנה.

בינתיים, קיבלנו השבוע הצצה נדירה לדרך שבה נוצרה מדיניות הסגר מלכתחילה. דן מרידור, שכיהן בממשלה הקודמת כסגן ראש הממשלה והשר שממונה על שירותי המודיעין, סיפר על הנסיבות שמאחורי מדיניות הסגר ביום עיון על לקחי מבצע “צוק איתן” במכון למחקרי ביטחון לאומי:

“כשעמד להגיע המשט, המרמרה הטורקית, התכנסנו כמה שרים כדי לדון בעניין. אני שאלתי שם שאלה בדיון הזה ‘למה יש מצור?’. המצור יצר את התחושה שאנחנו צרים על עזה, אין להם מה לאכול […] למה אנחנו צריכים את זה? אני לא מדבר על נשק. תפיסת נשק זה דבר אחר. אבל מצור? למה צריך את זה? ואחרי דיונים אמר בגילוי לב שר הביטחון [אהוד ברק] ‘זה אינרציה’. החליטו פעם, במלחמת לבנון השנייה, שיהיה בידול. יהיה טוב באיו”ש ויהיה פחות טוב בעזה’.”

“אני חושב שזו היתה טעות גדולה […] נלחמנו מלחמה קשה נגד כניסה של כל ספינה כשהמנהרות היו פתוחות וזרם שם נשק בלי סוף מהצד המצרי. זה נשמע כמו אני לא רוצה להגיד מה, לא כמו אנשים חכמים ואינטליגנטים”.

את ההרצאה המלאה אפשר לשמוע כאן: https://www.youtube.com/watch?v=Kt_yKsTc4Tk

את הקטע המצוטט ניתן לשמוע החל מדקה 9:45.