מוערך כי הנזקים לרשת המים ולמתקניה השונים עומדים על כ-33 מיליון. צילום: קארל שמברי
מוערך כי הנזקים לרשת המים ולמתקניה השונים עומדים על כ-33 מיליון. צילום: קארל שמברי

20 באוגוסט, 2014. רשות המים של עיריות החוף בעזה (CMWU) הודיעה כי ל-40 אחוז מאוכלוסיית עזה עדיין אין נגישות למים זורמים. שאר 60 האחוזים זוכים למים זורמים רק אחת לכל שלושה-ארבעה ימים. תושבי הרצועה שנמצאים במקלטים של אונר”א עדיין מקבלים מים באמצעות מיכליות שמחלקת רשות המים לארגוני הסיוע.

הנגישות למים זורמים ברצועה השתפרה בשבוע האחרון לאחר שבוצעו תיקונים ברשת המים. סייעו לכך גם תיקונים שבוצעו בתשתיות החשמל, שאפשרו שאיבת מים לבתים.

מוערך כי הנזקים לרשת המים ולמתקניה השונים עומדים על כ-33 מיליון דולר. במהלך הלחימה במבצע “צוק איתן” ניזוקו 63 מתקני מים, מתוכם 23 נהרסו כליל. נזק רב נגרם גם לרשת המים בעזה, הן בצינורות פנימיים בערים, והן בצינורות מרכזיים, שמובילים מים ושפכים.

נזק נגרם גם לתחנת הכוח של הרצועה, שהופגזה פעמיים ומושבתת מאז נפגעו טורבינה ומאגרי הסולר שלה, ב-29 ביולי. עובדי התחנה העריכו כי תיקון הנזקים יעלה למעלה מ-10 מיליון דולר. לדברי מקורות פלסטיניים, אם יכנסו די חומרי בניין, ניתן יהיה לתקן את הנזקים בתוך כחודשיים ולהחזיר שתי טורבינות של התחנה לפעילות מלאה ולהתקין מאגרים חדשים.

מעברים
מעבר רפיח נפתח הבוקר ליציאת פצועים, מקרים רפואיים דחופים, פלסטינים בעלי אזרחות כפולה, בעלי תושבות זרה ומי שמחזיקים באשרות זרות, אולם לדברי מקורות פלסטינים, בסביבות 9:00 בבוקר נורה טיל לעבר המעבר ופגע במרחק כשני מטרים מהאולם להמתנת נוסעים. כמה אנשים נפצעו באורח קל מאוד. המעבר ממשיך לפעול בינתיים, אולם רשות המעברים הודיעה כי היא עשויה לסגור אותו אם לא יובטח לה שהמעבר לא יופגז שוב. משרד הפנים והביטחון הלאומי ברצועת עזה הזהיר את התושבים מנסיעה לרפיח בשל התנאים הביטחוניים באזור.

מעבר ארז פעל עדיין במתכונת מצומצמת ליציאת חולים ומלוויהם, וזרים. אתמול יצאו מהמעבר 105 אנשים, מתוכם 41 חולים, 37 מלווים וחמישה מקרים רפואיים דחופים שיצאו באמבולנסים.

מעבר כרם שלום פעל כרגיל לכניסת דלקים וסחורות אזרחיות. היום נכנסו דרך המעבר 22 משאיות דלקים עבור המגזר הפרטי, ארבע משאיות דלקים עבור אונר”א ו-10 משאיות גז בישול.