סירב לומר "מי ומה חסם" את הדיון. ארד (רויטרס)
סירב לומר "מי ומה חסם" את הדיון. ארד (רויטרס)

עוד לפני המשט לעזה ואירועי המרמרה במאי 2010, המועצה לביטחון לאומי (מל”ל) כבר הציעה להקל על הסגר על הרצועה. “בדיונים סודיים גובשו חלופות שעיקרן להקל את הסגר ולהקטין את הלחץ הבינלאומי,” אמר עוזי ארד, ראש המל”ל לשעבר. אלא שלדבריו, למרות שהמל”ל ביקש לערוך דיון בקבינט השרים על המדיניות בעזה, “בוצעה חסימה”. ארד סירב לומר “מי ומה חסם” את הדיון, אך כינה את התהליך “פרטאץ’ בריבוע”.

ה”חסימה” הזאת תמוהה במיוחד לאור העובדה שנחשפה בדו”ח מבקר המדינה בשבוע שעבר, לפיה ראש הממשלה הוא שהטיל על המל”ל את המשימה לגבש חלופות לסגר כבר בשנת 2009. וכך מספר הדו”ח: ב-10 ביוני, 2009 הנחה ראש הממשלה את המל”ל לרכז עבודת מטה “לבחינת האפשרויות השונות לגבי הקלות בהעברת סחורות במעברי לרצועת עזה (עמ’ 76). עבודת המל”ל כללה תיאור של המצב ברצועה, סקירה על הלחץ הבינלאומי להסרת הסגר והצגת חלופות למדיניות. משרד הביטחון, משרד החוץ, שב”כ וראש הממשלה קיבלו את נייר העמדה של המל”ל, אבל לא ידוע מה עלה בגורלו.

ב-2009 הסגר על עזה היה בעיצומו. צעצועים, ספרי לימוד ונייר טואלט נחשבו ל”מותרות”, וכניסתם לרצועה נאסרה. אנו לא יודעים מה היו המלצות המל”ל באותו נייר עמדה – המבקר לא מפרט בנקודה זו – אנו יודעים רק שגם בזירה הציבורית לא התנהל אז כמעט וויכוח על הסגר. בודדים העלו את השאלות האם היא משרתת את מטרתה ומה המחיר שמשלמים עליה תושבי הרצועה. אפשר רק לדמיין מה היה קורה לו דיון כזה היה נערך, וכמה סבל מיותר יכול היה אולי להיחסך. זה לא קרה.

השנה היא 2012. ישראל מתירה הכנסת סחורות לרצועה, אולם עדיין מטילה מגבלות גורפות על מעבר אנשים וסחורות לגדה המערבית ולישראל. אפשר לקוות שגם הפעם מונח על שולחן ראש הממשלה מסמך שמציע חלופות למדיניות הכושלת הזאת. אבל הפעם צריך לשאוף שיתנהל גם וויכוח ציבורי סביבה.