סוחרים בהפגנה בארז מניפים שלט הקורא: די למדיניות מעצר סוחרים ואנשי עסקים. צילום: גישה
סוחרים בהפגנה בארז מניפים שלט הקורא: די למדיניות מעצר סוחרים ואנשי עסקים. צילום: גישה

16 באוגוסט, 2016. עשרות סוחרים מעזה הפגינו אתמול מול מעבר ארז במחאה על כך שישראל ביטלה את ההיתרים שלהם לצאת מהרצועה לצרכי מסחר

וואליד אל-חוסרי, יושב ראש לשכת המסחר והתעשייה ברצועת עזה, שארגנה את ההפגנה, אמר במסיבת עיתונאים כי מתחילת השנה נשללו כ-1,500 היתרי סוחר, בנוסף ל-160 תעודות סוחר בכיר. 200 חברות מנועות מלייבא סחורות דרך ישראל. אל-חוסרי קרא לקהילייה הבינלאומית להצטרף לדרישה כי ישראל תבטל את המדיניות הזו נגד הסוחרים.

בשיחה עם תחקירן “גישה” אמר מאהר אל-טבאע, מנהל יחסי ציבור ומדיה בלשכת המסחר והתעשייה, שישראל מדברת על הקלות, אולם בפועל מונעת מהמגזר הפרטי בעזה לשגשג, תוך הטלת הגבלות שלא ניתן להן שום הסבר. ישראל מונעת מהסוחרים את הזכות לנוע, אוסרת על כניסת חומרי גלם, וכך ממשיכה לעכב את שיקום הכלכלה בעזה שהיא מדברת בזכותו.

אנחנו בגישה מתריעים כבר חודשים על המדיניות הלא מוצהרת הזו של מערכת הביטחון. מצטברים אצלנו עוד ועוד מקרים של שלילת היתרי תנועה, לרוב בנימוק הגורף של “ביטחון”, כולל לאנשים שסחרו עם ישראל ועם הגדה שנים ארוכות. ההתנהלות הזאת עומדת בניגוד מוחלט למחויבות המוצהרת של ישראל לקדם את שיקום כלכלת הרצועה.